Úvodní stránka > Jihomoravský kraj > Aktualizováno: Mohutné exploze smetly muniční vlak z kolejí

Aktualizováno: Mohutné exploze smetly muniční vlak z kolejí

Druhý, tentokrát úspěšný pokus zničit na nádraží v Lulči (okr. Vyškov) transport tvořený čtyřiceti pěti vagony naloženými municí pro pěchotní zbraně, děla a minomety, trhavinami, signalizačními raketami, několika houfnicemi, oděvy, zásobami apod. sovětské bitevní letouny Iljušin Il-2 podnikly 25. dubna 1945. Exploze zapálených vagonů, které se ozývaly až do odpoledne, proměnily vlak v trosky.

František Valenta, který se s Karlem Liškou ukryl před náletem ve školní budově v Nemojanech, vylíčil tuto událost v obecní kronice: „Řinkot okenních tabulí a krytiny dělal nepopsatelný rámus. Všechna okna ve školní budově byla vysypána, okenní rámy roztříštěny, dveře u tříd rozbity a dveřní obklady vyrvány ze zdi. Na stěnách nezůstal ani jediný obraz. Střecha smetena. Všude tříšť a spoušť. Školní budova se celá pohnula a některé zdi a stropy popraskaly. Podobně jako ve škole to vypadalo v každém domě. V obci bylo 90 % okenních tabulí rozbito a ani jedna střecha nezůstala celá. Nejhůře byly postiženy domy u nádraží, které byly z větší části pobořeny. U nádraží byly připraveny k odvozu haldy klád. Výbuchem byly vrženy k lulečské silnici a rozházeny po polích. Některé z nich byly zpřeráženy jako třísky. Asi 900 m3 dřeva u nádraží, určeného k odvozu do papíren a do měst k topení, shořelo a s ním dvě řepařské váhy. … František Baláš z č. 112 byl i s rodinou zasypán ve sklepě. Když se vyprostil, uchýlil se zatím do školního krytu. Cestu od nádraží do školy konali za hromových výbuchů granátů a jiného střeliva.“

Navzdory velkým materiálním škodám si tento nálet nevyžádal žádné oběti mezi civilními obyvateli. Požár zachvátil i farní barokní kostel sv. Martina, který byl postaven v letech 1751 až 1753. Zničená věž dostala v roce 1947 novou podobu.

O síle výbuchu svědčí i to, co zažila Božena Černá, která tehdy bydlela se svými rodiči několik stovek metrů od jeho epicentra: „Seděli jsme v kuchyni našeho domku a chystali se na oběd. Měli jsme škubánky s mákem. Když v tom se ozvala strašlivá rána a tlaková vlna během sekundy vytloukla všechna okna prosklené verandy. Celý stůl i se škubánky byl v momentě doslova zasypán střepy. Jakmile první leknutí pominulo, chtěla jsem to divadlo dole pod kopcem pozorovat. Až do dneška máme od létajících střepin prosekaná vrata u stodoly.“

Autor článku v časopisu Detektorrevue našel nedávno pomocí detektoru množství nábojů do pěchotních zbraní rozesetých v širokém okolí a na nejmenovaném kopci (domnívám se, že byl míněn kopec Nad Skálou, vzdálený asi 1,5 kilometru vzdušnou čarou severozápadně od Lulče) dokonce kus kolejnice!

Ve svém komentáři u původního příspěvku, ve kterém byly chybně spojeny útoky 25. a 27. dubna 1945, Michal Plavec citoval gardového kapitána V. A. Kumskova, hrdinu SSSR, který se zúčastnil této akce. Podle něj nejprve měli piloti šesti iljušinů, které nesly také pumy, v úmyslu napadnout několik vozidel v obci, pak ale spatřili zmíněný vlak. Ujíždějící lokomotiva prý vybuchla po zásahu střelami z kanonů. Iljušiny, které doprovázely čtyří stíhačky Jak-9, patřily k 92. gardovému bitevnímu pluku 4. gardové bitevní divize 5. letecké armády.

Zdá se, že útok se uskutečnil na základě informací, které poskytla sedmičlenná zpravodajská skupina kapitána Georgie Žukova, kterou nechalo do tohoto prostoru vysadit velení 2. ukrajinského frontu v únoru 1945.

Nálet se nesetkal s nepřátelským odporem ze země, ani ze vzduchu, v té době ještě v okolí Lulče nebyla dislokována baterie flaku.

Článek o náletu na Luleč
Článek o náletu na Luleč v deníku Rovnost v roce 1983 (kopii poslal J. Břečka)

Zdroje:
MIKŠ, Josef. Na vyškovském směru : Bojová činnost vojsk 2. ukrajinského frontu při osvobozování Vyškovska v dubnu a květnu 1945. Vyškov : OV ČSPB : OV KSČ, 1986, s. 29
KREJČÍK, Adam. Svědectví obecní kroniky. Detektorrevue, 2007, roč. 1, č. 1, s. 43-45.
PÍŠKOVÁ, Iveta. Osvobozování Rousínova a blízkého okolí za druhé světové války. Brno : Masarykova univerzita, 2007, s. 42. Vedoucí diplomové práce Doc. PhDr. František Čapka, CSc.
STRYJOVÁ, Dagmar. Organizátorské a zpravodajské výsadky na Vyškovsku. I. část. Dostupný na WWW: <http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/organizatorske1.htm&gt;

 1. Haška
  22. července 2007 (21:48)

  K náletu na LulečDobrý den,Podle mého bratrance, potažmo pamětníka náletu na nádraží v Lulči, kostelní věž byla zničena během náletu z letadel. Po té co zjistili sovětští letci, že odtamtud je na ně tříleno. Tehdy žil v blízkých Tučapech, nyní v rovněž blízkých Habrovanech.

 2. miroslawek
  22. listopadu 2007 (17:50)

  V článku zmiňovaný Karel Liška byl můj dědeček. Na našem pozemku cca 300 m od nádraží se podnes při výkopových pracech nebo obdělávání půdy nacházejí kusy železa (zprohýbané střepiny, části vagónů, kolejnic, atd.).

 3. Lukáš Smutník
  23. května 2008 (15:22)

  K náletu na LulečDobrý de,Podle mého dědy, který žil v nedalekých Tučapech došlo k sestřelení letadel během náletu na muniční vlak, o kterém sovětští letci museli vědět, stál tou dobou v obci už 2 dny! Děda sestřelení letadel připisuje flaku umístěnému přímo na vlaku a špatné taktice sovětských letců, kteří prováděli nálet postupně po jednom v řadě za sebou. 3 ruská letadla byla sestřelená při střemhlavém letu a pohřbená v zemi v úplné blízkosti nádraží.Kostelní věž nebyla zničena ruskými letci, ale byla utržena tlakovou vlnou při výbuchu vlaku.

 4. Anonymní
  18. srpna 2008 (16:49)

  Jádro zpravodajské skupiny Pavel i s vysílačkou se již v té době nacházelo v Poděbradech. Přesun skupiny začal 16. dubna 1945.

 5. Michal Plavec
  18. srpna 2008 (16:50)

  …a k seskoku došlo 20. února 1945, ne 19. února 1945.

 6. parmezano1
  20. srpna 2009 (16:35)

  flakFlaky nebyly přímo v Nemojanech , ale asi o 4 km dál mezi Tučapami a Podbřežicemi

 1. 14. září 2012 (10:53)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s