Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Aktualizováno: Sto obětí mezi uprchlíky v napadeném vlaku v Protivíně? Chybí důkaz!

Aktualizováno: Sto obětí mezi uprchlíky v napadeném vlaku v Protivíně? Chybí důkaz!

Na nádraží v Protivíně zahynulo při náletu hloubkařů 24. dubna 1945 údajně 100 lidí(!). Toto tvrzení se objevilo – bez dalších podrobností – v článku V. Kutíka o spojeneckých útocích na železniční dopravu v jižních Čechách.

Odvolává se přitom na seminární práci R. Dryeové z roku 1975 nazvanou "Revoluční rok 1945 v Protivíně". Autoři publikace Poslední akce doplňují, že cílem byl právě přijíždějící vlak s německými uprchlíky.

Této informaci nelze, myslím, přikládat větší váhu (pokud by se ovšem potvrdila, šlo by nepochybně o útok hloubkařů s nejtragičtější bilancí u nás). Jednoduše řečeno, stále chybí důkaz. Naopak se přikláním k názoru, že tento útok se vůbec neodehrál.

Jaká jsou fakta? Tuto událost vůbec nezmiňují ani kroniky města a protivínské železniční stanice, ani souhrnné hlášení o škodách způsobených hloubkaři na území obvodu ředitelství protektorátních drah v Plzni od 17. do 25. dubna 1945. V rámci objektivity na druhou stranu dodejme, že žádný ze zmíněných zdrojů není zcela spolehlivý, co se týče úplnosti…

Zdroje:
KUTÍK, Vítězslav. Útoky spojenského letectva na železniční dopravu v jižních Čechách v letech 1944-1945. In Cestou k vítězství : příspěvky k dějinám osvobození Československa a jižních Čech Sovětskou armádou. 1. vyd. České Budějovice : Komise regionálních dějin OV KSČ, 1985. s. 75-87.
FOUD, Karel, KRÁTKÝ, Vladislav, VLADAŘ Jan. Poslední akce : Operace amerického a britského letectva nad územím Čech v dubnu a květnu 1945. Plzeň: Nava, 1997, s. 91

 1. Michal Plavec
  1. května 2008 (11:24)

  Podobně tragický útok zaznamenali četníci 25. února 1945 na trati Klatovy – Domažlice. Kolem 15.10 hodin hloubkaři napadli palubními zbraněmi a osmi pumami vlak RAD, který jel ze Slezska. Lokomotiva a 13 vagonů těžce poškozena, jeden vagón dostal přímý zásah. Podle prvních údajů kolem 50 mrtvých a 52 těžce zraněných. Ze zraněných daší zemřeli na následky zranění.

 2. 3. června 2008 (23:25)

  InuPravdou je, že jsem se uplně náhodou stal „nálezcem“ nevybuchlé letecké munice (podle expertů právě z tohoto období) v nedaleké obci Chvaletice… je tedy otázka, jestli to nádraží tedy nakonec trefili….

 3. 4. června 2008 (09:58)

  Útoků na naádraží v Protivíně bylo několik, navíc není vyloučeno, že v tomto případě byla cílem vojenská nebo civilní vozidla na silnici Protivín-Vodňany.

 4. 6. října 2008 (12:18)

  Hloubkaří ProtivínZdravím,pocházím ze Štětic což je kousek od Protivína a Ražic. Můj otec si na nálety hloukařů dobře pamatuje a kdysi mi vyprávěl i o náletu na Vlak v Protivíně. Nádraží Ražice bylo několikrát cílem hloubkařů a i shozu dvou bomb.Pokud chcete více informací kontaktujte mě.František

 5. mlold
  12. prosince 2008 (18:55)

  Hloubkaři ProtivínBydlím u nádraží v Protivíně a letecké kulky a patrony se dají najít na každem kousku okolo nádraží.

 6. 12. listopadu 2012 (08:11)

  Před několika lety bylo na protivínském hřbitově německou vládní organisací Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V. exhumováno 24 německých válečných obětí, mělo se jednat právě o mrtvé uprchlíky z napadeného vlaku. Takže číslo 100 bude nejspíš nesmysl.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s