Úvodní stránka > Karlovarský kraj > Aktualizováno: Siebel prostřílený hloubkaři v Chebu

Aktualizováno: Siebel prostřílený hloubkaři v Chebu

Na chebské letiště (přesněji řečeno: na chebská letiště – vojenské a tovární) podnikli američtí hloubkaři v posledních týdnech války několik útoků (např. 16., 17. dubna a 21. dubna 1945). Jejich následkem bylo zničeno několik desítek německých strojů (včetně obávaných Me 262).

Zniceny Siebel Si 204 v Chebu

Patřil k nim i tento dopravní či cvičný Siebel Si 204, jehož trosky sloužily po válce – jak vidno – i jako místo k dětským hrám. Na trupu vedle okénka můžeme rozeznat mnoho průstřelů (viz také připojený výřez). Podle Luďka Matějíčka, autora knihy Chebská křídla, který mi laskavě snímek poskytl, siebel nesl imatrikulaci TJ+XQ v červené barvě.

ChrisMAg2 v Axis History Forum napsal, že se jeví jako velmi nepravděpodobné, že by siebel byl přidělen k nějaké jednotce, „TJ+XQ“ je totiž tovární, dočasné označení (tento typ se ale v Chebu nevyráběl). Pomůže nějaký znalec Luftwaffe tuto záhadu vyřešit?

Zniceny Siebel Si 204 v Chebu

Zniceny Siebel Si 204 v Chebu

Rubriky:Karlovarský kraj Tagy:
 1. Richard
  24. září 2007 (15:04)

  primaS radosti jsem pouzil pro vyuku ucitelu dejepisu a historie. DIKY. Richard

 2. Jindřich Kulhavý
  1. ledna 2013 (23:30)

  Dobrý den.
  pan Matějíček by měl fotky vrátit protože nejsou jeho, nebo aspoň napsat Copyright. Červená písmena je holý nesmysl. Na fotkách je pan Vorel, který žije v Chebu a ten by měl být podepsán pod fotkami. Siebel 204 z Chebu nebyl sestřelen hloubkaři ale stál v zimě 1945 na poli za statkem dnešního Feromatu viz. snimky Voj.top.úst. v Dobrušce 16.11.1946. Z pole byl tento stoj přemístěn na betonovou plochu kde je dnes betonárka v Dolních Dvorech – viz snímek : http://geoportal.gov.cz/web/guest/map/ z cca.1948. Domnívám se, že stroj byl poškozen při přemísťování protože v roce 1945 na snímku nemá poškozený (zlomený) trup. Na letišti byla jednotka ROA která tento stroj mohla užívat k výcviku – nebo tento stro byl z nedalekého letiště Skláře kde těchto strojů bylo několik – nebo tento stroj někdo použil jako prostředek jak se dostat k američanům, na letišti v Chebu byl zajatecký tábor kde bylo tisíce zajatců. viz snímky které jsou na Městském úřadě v Chebu a pořídil je pan Hill v květnu 1945 (tyto snimky jsou z části v knize od p. Matějíčka). S pozdravem Jindřich Kulhavý

 3. 2. ledna 2013 (11:32)

  Dobrý den, moje výše prezentovaná domněnka se opírá o fakt, že na trupu jsou patrné průstřely. Tím není řečeno nic o tom, jak se letoun dostal na místo, kde byl po válce vyfotografován. V každém případě díky za upřesnění/doplnění.

 4. Hofman
  3. října 2013 (19:06)

  Podle čeho soudíte že stál za statkem kde je dnešní Feromat (DOMA)?
  Tomáš Hofman, Dis.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s