Úvodní stránka > Hloubkaři mimo české země > Aktualizováno: Dva piloti zapálili americký bombardér, který nouzově přistál

Aktualizováno: Dva piloti zapálili americký bombardér, který nouzově přistál

Dva piloti F/O James C. Hurley a Capt. William T. Halton z 352nd Fighter Group (u prvního jmenovaného je u záznamu z fotokulometu nesprávně uvedena 20th Fighter Group) zapálili 28. září 1944 na zemi americký bombardér B-17.

Díky jednomu členu fóra 12 O’Clock High! se podařilo tento případ uvést na pravou míru: Šlo o letoun B-17G seriového čísla 43-37801 z 336th Bomb Squadron 95th Bomb Group, který byl poškozen flakem při náletu na továrnu na výrobu syntetických paliv v Merseburgu. Jeho pilot Hemphill V. Heath se raději rozhodl k nouzovému přistání. Je zjevné, že Hurley s Haltonem chtěli bombardér zničit, aby nepadl do rukou nepřítele.

Místo je velmi přesně určeno v německém dokumentu přiloženém k MACR č. 9372: Devět kilometrů východně od Herbsteinu v Hesensku. Všichni členové osádky byli zajati. Vzpomínka bombometčíka 2nd Lt. Carla W. Remyho byla publikována v knize Prisoners of Nazis: accounts by American POWs in World War II.

Capt. Halton, který od listopadu 1944 velel 487th Fighter Squadron, patřil do početné skupiny stíhacích es 352nd Fighter Group: válku ukončil v hodnosti Lt. Col. a na kontě měl 10,5 sestřelu a dva zničené letouny na zemi. 1st Lt. Hurley sestřelil 30. března 1945 německý proudový letoun Me 262.

Podobný případ se udál také na českém území: u Prusinek (okr. Zlín) byl zničen letoun B-17 z 97th Bomb Group (sér. č. 44-8004, pilot 1st Lt. Victor J. Bieniek) – na střelbě „do vlastních řad“ se podílel Capt. John J. Voll z 31st Fighter Group, s 21 sestřely americké stíhací eso číslo jedna ve středomořském válčišti.

Zdroj: MAHR, Jan. Vzpomínky na neznámé letce : Havárie spojeneckých letadel na Moravě a ve Slezsku v období 2. světové války. Kovářská : Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím 11. 9. 1944 (vlastním nákladem autora), 2011, s. 245

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s