Úvodní stránka > Z jiného soudku > Slavnostní zahájení expozice letecké bitvy nad Jindřichohradeckem

Slavnostní zahájení expozice letecké bitvy nad Jindřichohradeckem

Na základě dlouhodobé spolupráce mezi Muzeem Jindřichohradecka, rodinou Šaškovou z Prahy a místním Klubem historie letectví došlo k dohodě společnými silami vytvořit dlouhodobou expozici, která by měla připomínat letecké střetnutí, které se nad Jindřichohradeckem odehrálo 24. srpna 1944.

V jeho průběhu bylo sestřeleno celkem šest amerických čtyřmotorových bombardérů B-24 Liberator ze sestavy americké 15. letecké armády, zatímco německá Luftwaffe ztratila nejméně čtrnáct stíhaček typu Messerschmitt Bf 109 a Focke Wulf Fw 190. Vzhledem k prudkosti střetnutí dopadla většina zasažených letadel v prostoru Jindřichohradecka.

Ke slavnostnímu otevření expozice došlo v pátek 11. 11. 2011. V úvodu promluvil ředitel muzea J. Pikal, dále kurátoři výstavy J. Šašek a V. Burian a následně i starosta města a radní Jihočeského kraje pro oblast kultury.

Nově zřízená expozice svým tematickým rozdělením komplexně přibližuje průběh bitvy a vztahy mezi jednotlivými haváriemi a osudy letců. Představeny jsou fragmenty všech letadel, která byla toho dne v prostoru Jindřichohradecka sestřelena. V tomto ohledu jsou největším lákadlem trosky německého letadla Fw 190, pilotovaného německým stíhacím esem Hubertem Engstem, nalezené v květnu 2011 u obce Otín. Vernisáže výstavy se zúčastnil i jeho syn Wolfgang.

Exponáty jsou doplněny o unikátní dobové fotografie, dokumenty, uniformy, modely zúčastněných letadel, model regionu se světleným označením jednotlivých míst dopadů či o dioráma torza domu v Číměři, kde zahynula civilistka Sophie Böhmová. Všechny Vás srdečně zveme do 6. ledna 2012 (do sezonního uzavření muzea) k prohlídce této expozice. Poté bude „Bitva“ otevřena opět až 1. dubna 2012 se zahájením nové muzejní sezony.

Jiří Šašek, Vladislav Burian

Expozice letecké bitvy nad Jindřichohradeckem
Vernisáž 11. listopadu 2011

Expozice letecké bitvy nad Jindřichohradeckem
Podvozková noha z letounu H. Engsta

Expozice letecké bitvy nad Jindřichohradeckem
W. Engst (uprostřed) podepisuje knihu J. Šaška Letecká bitva nad Jindřichohradeckem 24. 8. 1944.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s