Úvodní stránka > Z jiného soudku > Aktualizováno: Premiéra filmu Red Tails o afroamerických pilotech za dveřmi

Aktualizováno: Premiéra filmu Red Tails o afroamerických pilotech za dveřmi

Celosvětová premiéra filmu Red Tails o černošských pilotech z 332nd Fighter Group od producenta George Lucase, který získal celosvětový ohlas jako autor Hvězdných válek, se uskuteční 10. ledna 2012 v New Yorku. O deset dní později se budou kopie distribuovat do kin po celých Spojených státech.

„Je to příběh neuvěřitelného dobrodružství a obrovské statečnosti. Myslím, že promluví do duše každému, kdo se někdy snažil uspět v něčem, co jiní označovali za nemožné,“ citoval iDNES G. Lucase.

Tuskegee Airmen
(Foto: Library of Congress)

V dubnu 2009 se natáčelo mimo jiné v bývalém vojenském prostoru v Milovicích, který podle představ produkčního týmu nejlépe vyhovoval pro vytvoření iluze letiště v Ramitelli v Itálii, kde 332nd Fighter Group za války sídlila. Premiéra je plánována – podle slov režiséra Anthonyho Hemingwaye – na leden 2012.

Vzápětí po zveřejnění první ukázky se v diskusních fórech začaly množit kritické připomínky týkající označení a zbarvení „účinkujících“ letounů (v naprosté vetšině vznikly pomocí počítačů), ale je možné, že tvůrci si je vzali k srdci a třeba nakonec budeme příjemně překvapeni:-) Bohužel, uvedení filmu v našich kinech se v tomto ani v příštím roce neplánuje…

Větší pozornosti se této jednotce, do té doby známé jen leteckým historikům, dostalo po uvedení filmu The Tuskegee Airmen v roce 1995. Tuto přezdívku si vysloužili podle základny v Tuskegee ve státě Alabama, kde probíhal výcvik jejích budoucích příslušníků.

Pokud vím, 332nd Fighter Group zaútočila na pozemní cíle v českých zemích třikrát: 24. srpna 1944 (vlak v Horkách u Čáslavi), 27. srpna 1944 (letiště v Prostějově) a 15. dubna 1945 (vlaky mezi Plzní a Strakonicemi).

Jako upoutávku jsem vybral pár snímků z oficiálního traileru č. 2.

Trailer Red Tails

Trailer Red Tails

Trailer Red Tails

Trailer Red Tails

Trailer Red Tails

Trailer Red Tails

Trailer Red Tails

 1. Vraník
  18. června 2008 (14:28)

  svědectvímaminka mého kolegy viděla v životě prvního černocha, když utíkala z Poldovky do lesa, jako ostatně celá fabrika, „afroameričan osvoboditel“ ve stíhačce se výtečně bavil střelbou do dělníků včetně žen v nízkém a pomalém přízemním letu z palubních kulometů. Přitom verkšusáci drželi lidi do poslední chvíle ve fabrice a hloučku, aby se jim nerozutekli. Dodnes ta paní vidí před sebou tu americkou svobodně demokratickou černou hubu, jak se šklebila, vraždíc s rozkoší nevinné bílé evropany. Jo,jo, rasismus není jen u árijců.

 2. Vraník
  18. června 2008 (14:31)

  PS. ale pššt, o tom se 1) nesmí mluvit2) je to určitě bolševická propaganda

 3. spitfire
  20. června 2008 (09:11)

  V pomalém přízemním letu?On po nich střílel a oni si ho detailně prohlíželi?A měli retgenové očí, že viděli skrz dýchač a kuklu? O takovém útoku jsem nikde nečetl, tím neříkám že k němu nemohlo dojít, ona totiž byla náhodou válka.Nechci se zastávat Tuskegee Airmen, ale píšeš bludy.

 4. Alchy
  20. června 2008 (13:13)

  Nic nového pod sluncemHm, ale takový film už existuje, z roku 1995, Letci z Tuskegee se to jmenovalo (hrál tam m.j. „Morpheus“ – Laurence Fishburne). A nebyl vůbec špatný. Takže půjde spíš jen o remake ?…

 5. 20. června 2008 (13:34)

  Mate pravdu, v originale The Tuskegee Airmen, je zminen v prispevku. Tentokrat to bude asi samy trik jako v serialu Dogfights…

 6. Jaroslav Jonáš
  27. února 2009 (19:51)

  Že by?/www.lshk.cz/a18-detail_akce/

 7. 19. července 2011 (00:23)

  Red Tailszdravim,v tomto odkazu najdete nekolik fotek letadel z nataceni Red Tails v Milovicich.http://www.czechairspotters.com…0

 8. Mydlinka
  9. ledna 2012 (11:29)

  Zažil jsem nálet černochů na vlak mezi Přibyslavou a Havl.Brodem. Napřed 2x nalétávali, abychom mohli utéct do polí a pak stříleli do lokomotivy. Obličeje jsem viděl, a bez masky.

 9. Filip
  9. ledna 2012 (12:17)

  Máte pravděpodobně na mysli útok z 28. prosince 1944. Černoch to rozhodně nebyl, v tomto případě šlo o bělocha z 325th Fighter Group.

 10. Pilot
  13. února 2012 (14:38)

  Z nataceni v MilovicichOskazy zde:http://loveville.beruna.cz…dtailsa zde:http://loveville.beruna.cz…1.html

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s