Úvodní stránka > Vysočina > Kojetice na Moravě, 27. dubna 1945

Kojetice na Moravě, 27. dubna 1945

Dva údajně ruské letouny zaútočily ráno 27. dubna 1945 na osobní vlak č. 1401 mezi Kojeticemi na Moravě a Stařcem (okr. Třebíč), aniž by způsobily jakékoliv škody. Poté shodily tři menší pumy na nákladní vlak č. 99101, který právě stál v Kojeticích. Obě lokomotivy byly zasaženy střepinami, ale zůstaly v provozuschopném stavu.

Zdroj: Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, Hlášení o náletech, poruchách v provozu a sabotážích na železnicích v době okupace 1. 1.-31. 12. 1945

 1. Vítězslav Vítek
  15. ledna 2015 (17:17)

  Dne 4. května stál v Kojeticích na nádraží německý vojenský transport. Nad zdejší obcí létala dvě ruská letadla. Němečtí vojáci počali po těchto letadlech střílet z kulometů. Obě letadla shodila několik malých bomb a odstřelovala transport z palubních zbraní.
  Jedna z bomb explodovala v krytém nákladním voze, plně obsazeným německými vojáky.
  9 jich bylo zabito, ostatní zraněni. Nastal zmatek a panika ve které všichni prchali houfně z nádraží do polí směrem k Mikulovicím a Loukovicím. Zabití vojáci byli pochováni na katastru Kojetic. Zranění byli odvezeni do nemocnice v Jihlavě. (SNB, 24.5.1946)

 2. Ivan Doležal
  9. července 2017 (19:49)

  V Moravskobudějovickém mikroregionu byla otištěna vzpomínka již zesnulého p.Ing.Zdeňka Možného na útok kotláře na vagon stojící u moravskobudějovického nádraží.Autor popisuje trajektorii jedné střely,která prolétla kuchyní krejčího p.Biskupa.Nikdo nebyl zraněn a nevznikla skoro žádná škoda.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s