Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: Za oběť hloubkařům padly nákladní auto a prase

Aktualizováno: Za oběť hloubkařům padly nákladní auto a prase

Na tento asi nejkurióznější případ, se který jsem se setkal, mě přivedl Bohuslav Baláček, člen Klubu přátel a rodáků Velimi.

V roce 1993 mně popsal svůj zážitek s hloubkaři z jara 1945, kdy mu bylo čtrnáct let: „S otcem jsem vyrazil na pole. Všiml jsem si přitom, jak k Slunci se právě od Plaňan (tj. ze západního směru – pozn. FV) blíží německé auto. Němec asi slyšel nebo viděl letadla, rychle zastavil mezi stromy. Hloubkaři se ztratili z dohledu, ale nebezpečí nebyl konec. Zničehonic se ozval kulomet. Tak se stalo, že Němec vyvázl bez nehody, ale odneslo to prase, jehož chlívek byl právě ve směru letících střel.“

Slunce (Zlaté Slunce), Chocenice čp. 21 (Podle Chytilova místopisu z roku 1929 osada obce Chocenice), byl původně zájezdní hostinec, za druhé světové války statek rodiny Žertových, stojící asi tři kilometry jižně od Velimi při silnici Praha-Kolín.

Přiznám se, že jsem té vzpomínce tehdy příliš pozornosti nevěnoval, protože se mi zdála mála pravděpodobná. To se však změnilo v okamžiku, když jsem nedávno našel v Národním archivu hlášení četnické stanice v Cerhenicích, které ji v podstatě potvrdilo! Vyplývá z něj, že čtyři hloubkaři zaútočili 22. dubna 1945 v 8.30 na dvě vozidla stojící v osadě Slunce. Jedno z nich – osobní auto protektorátního ministerstva zemědělství – bylo zničeno, druhé – vojenské nákladní auto – nebylo vůbec zasaženo. Posádka osobního auta (prý dva důstojníci a řidič) se schovali na dvoře domu čp. 67, který ovšem leží nejméně 600 metrů jižně od Zlatého Slunce(!), a vyvázli bez újmy na zdraví. Naopak bylo zastřeleno sele o hmotnosti 20 kilogramů v chlévě téhož domu.

Útočící jednotka: Velmi pravděpodobně 353rd Fighter Squadron 354th Fighter Group (její dva piloti – 1st Lt. Fred M. Fehsenfeld a 1st L.t Milton L. Riewe – během této mise sestřelili u Libice nad Cidlinou průzkumný Ju 188).

Zlaté Slunce mapa

Zdroje:
Národní archiv, fond Zemské četnické velitelství Praha, karton č. 904, inv. č. 7458/1945
Air Force Historical Research Agency, GP-354-HI, Oprep. No. 628 (22 April 1945)
BALÁČEK, Bohuslav. Osobní sdělení, 27. června 1993

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s