Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: Strojvedoucím opuštěná lokomotiva narazila v Benešově do odstavených vagonů

Aktualizováno: Strojvedoucím opuštěná lokomotiva narazila v Benešově do odstavených vagonů

Nad Benešovem se hloubkaři objevili 26. dubna 1945 již v 7.15 hodin, ale k útoku zřejmě nedošlo. Samotné nebezpečí vedlo ke škodám. Posunující lokomotiva, kterou narychlo opustili strojvedoucí s topičem, aby se zachránili, narazila do pěti odstavených vozů s maďarskými uprchlíky. Pět osob bylo zraněno. Podle všech indicií skutečně hloubkaři Benešov pouze míjeli, ovšem dost možná v jiném čase (jeden útok se prokazatelně uskutečnil po 15. hodině v nedalekých Olbramovicích).

Zdroj: Národní archiv, fond Sbírka staničních kronik, karton č. 2, Benešov

  1. stanislav vojtíšek
    7. března 2007 (01:34)

    něco málo o tom vím26,04,1945 byl proveden hloubkový nálet na vlak jedoucí z Vlašimi a Trh. Štěpánova do Benešova. V poslední stanici „Myslíč“ zaútočil letoun pravděpodobně P 51 na vlak, když před tím soupravu opustilo asi 20 lidí včetně obsluhy…..neřízená lokomotiva pokračovala ještě kus cesty k BN nádraží kde došlo ke kolizi, nešťasnou shodou náhod byl palbou z palubních zbraní zabit i obyvavatel výše zmíněné obce, mající zahradu vedle trati. V tom okamžiku prý střihal jabloně na zahradě a granát z pal. kanonu jej přeťal v půli těla…. znám z vyprávění mého předka, jenž v tom vlaku jel. Dva „Mustangy“ ještě zaútočili na budovu kasáren, v Táborské ulici, kde na ně spustila palbu dvacka, na střeše prý nezbyla jedna celá taška. Povídal v roce 1976 můj děděček, kdykoliv jedu okolo, prohlížím ty jabloně, jsou to 3 velmi staré stromy…snad jsou to ony.

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s