Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Aktualizováno: Osobní vlak u Hluboké nad Vltavou napaden bez varování

Aktualizováno: Osobní vlak u Hluboké nad Vltavou napaden bez varování

Trojice hloubkařů bez varování zaútočila 22. dubna 1945 v 8.56 hodin na v plné rychlosti jedoucí osobní vlak č. 432 mezi Zliví (okr. České Budějovice) a Hlubokou nad Vltavou na trati Plzeň-České Budějovice (kilometrovník 225.0).

Průvodčí Vlasta Hrnečková vypověděla, že byla se svými kolegy ve stanici Číčenice a znovu v Dívčicích vyrozuměna tamějším drážním personálem o tom, že bylo vyhlášeno „nebezpečí hloubkových letců“ (Tieffliegergefahr), proto pozorně sledovali oblohu, ale žádná letadla neviděli, ani neslyšeli. V kritický okamžik však výhled zakrýval les. Jakmile hloubkaři spustili palbu, cestující si okamžitě lehli na zem a po zastavení vlaku záchrannou brzdou (asi po třech stech metrech) se snažili utéct do polí.

Hloubkaři se objevili ze severu a okamžitě prostříleli lokomotivu č. 52 1481 z českobudějovické výtopny a sedm vagonů. V prvním vagonu za lokomotivou zemřela 65letá Anna Seidlová, německá státní příslušnice z Rathmannsdorfu v Horním Slezsku, patrně jedna z mnoha uprchlíků, kteří pobývali v kraji. Dalších pět dalších lidí (tři uprchlíci, jeden voják a jeden student z Českých Budějovic) bylo vážně zraněno. Strojvedoucí Vojtěch Poněšický si zlomil nohu, když kvapem opouštěl lokomotivu. Na místě je provizorně ošetřila zdravotní sestra, jež jela rovněž ve vlaku, a následně byli všichni převezeni do českobudějovické nemocnice.

Náhradní lokomotiva dorazila do Hluboké nad Vltavou v 10.18, ale někteří lidé na ni ani nečekali a pokračovali v cestě pěšky.

Lokomotiva (německé výroby) č. 52 1481, která byla po útoku odstavena rovněž v Hluboké nad Vltavou, se dostala po válce pod označením TE 1481 nakonec do Sovětského svazu jako tzv. trofejní a definitivně byla zrušena až v roce 1990. Sledujte diskusi na toto a podobné téma na K-reportu.

Útočící jednotka: Pravděpodobně 354th Fighter Group (355th Fighter Squadron)

Zdroj: SOA Plzeň, fond Archiv Jihozápadní dráhy Plzeň, inv. č. IV-32-BU-1/462-45

  1. Jakub Mařík
    10. dubna 2013 (22:09)

    Dobrý den, jsem žák 9.třídy a mám za úkol vypracovat dějepisný projekt na téma: útoky na vlaky v jihočeském kraji za 2.světové války. Tímto bych Vás chtěl poprosit o jakékoliv informace či fotografie na toto téma. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký večer.

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s