Úvodní stránka > Plzeňský kraj > Aktualizováno: Plášť nevybuchlé pumy vystaven u nádraží v Horažďovicích

Aktualizováno: Plášť nevybuchlé pumy vystaven u nádraží v Horažďovicích

Nezjištěný počet amerických letounů svrhl 21. dubna 1945 v 9.30 tři pumy na stanici Horažďovice-Babín (okr. Klatovy).

Z krátké (a jediné) zprávy o této události, kterou mám k dispozici, vyplývá, že nezasáhly kolejiště, výtopnu ani vozový park. Způsobily pouze požár hromady pražců a přetržení drátovodu, který slouží k dálkovému ovládání výhybek, signalizačních zařízení apod.

Celkový počet pum byl pravděpodobně vyšší, protože minimálně jedna nevybuchla, což na základě této dokumentace potvrdil pyrotechnik z jihočeské policejní správy. Její prasklý zkorodovaný plášť (viz foto od Petra Ježka z Vojenského historického sdružení Brdy) je nyní vystaven na zahradě uzavřené restaurace naproti nádraží (dnes stanice Horažďovice-předměstí).

Na tabulce je uvedeno, že byl při náletu zničen dům čp. 448. Podle Aleše Červeného z místního muzea šlo o hostinec pana Vondráška. K tomu ovšem došlo až 26. dubna 1945, kdy byla cílem hloubkařů stanice Horažďovice-město.

Nevybuchla puma v Horazdovicich

Zdroj: Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, karton č. 4767, inv. č. 1380-45

 1. Petr
  29. srpna 2007 (23:26)

  Nevím, zda bomba nevybuchla, spíše bych se přiklonil k doměnce, že roztržený plášť svědčí o tom, že „fungovala“ tak jak se očekávalo… Pokud byla naplněna zápalnou směsí a měla dnový zapalovač, roztržení bomby jistě stačilo k uvolnění a zapálení obsahu. Bude třeba se podrobněji podívat na konstrukci a funkci U.S. zápalných bomb…

 2. Filip
  30. srpna 2007 (10:23)

  Tvrzení o „zápalné bombě“ je uvedeno i v citovanm hlášení, ale těřko předpokládat, že železničáři byli experti na tuto věc:-) Přikláním se spíše k tomu, že šlo o běžnou trhavou pumu (500liberní?). Hloubkaři (=stíhačky) málokdy byli vyzbrojeni zápalnými pumami…

 3. Petr
  31. srpna 2007 (19:51)

  Plášť bomby se mi zdá na 500 liber příliš velký… A z trhavé bomby by toho moc nezbylo – pokud tedy neexplodovala jen částečně. Ale jak jsem psal, bude potřeba dohledat dokumentaci. :o)

 4. Filip
  3. září 2007 (16:37)

  Zkusim jeste zjisti, ktere jednotky mely ten den zautocit na nasem uzemi pumami, resp. o jake pumy slo.

 5. jan
  30. prosince 2007 (18:34)

  bombaplast bomby sa velmi podoba na kusky, ktore nachadzam na strelnici.podla mna dnovy zapalovac siel, ale neinicioval napln bojovej casti. stavalo sa to napr. u ruskej OFAB 100m s TNT plnenom snekovanim. nachadzal som roztrhnute bomby niekedy z trhavinou, niekedy so stopami explozivneho horenia, ktore sice plast nerozskube , iba takto otvori. ostava na tele bomby z vnutornej strany vrstvicka sadzi.

 6. 26. března 2019 (20:26)

  Byl jsem se na ni podívat. je to standardní trhavá puma GP 500lb AN M64 nebo M64A1.
  Hlavový zapalovač selhal, zafungoval až dnový zapalovač. Trhavina Composition B (RDX/TNT 60/40) detonovala jen v okolí dnového zapalovače. Zbytek trhaviny zdeflagroval (explosivně vyhořel) a již neroztrhl přední ogivál pláště.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s