Úvodní stránka > Nezařazené > Aktualizováno: Od poloviny dubna 1945 operovali hloubkaři až na výjimky v západní polovině Čech

Aktualizováno: Od poloviny dubna 1945 operovali hloubkaři až na výjimky v západní polovině Čech

Stíhací bombardéry 9. letecké armády se na českém nebi (konkrétně nad západním výběžkem Čech) začaly objevovat na konci první dekády dubna 1945.

V předcházejících měsících hloubkové útoky podnikaly (ať už v rámci doprovodu bombardérů nebo při „volném lovu“ na území nepřítele) stíhací letouny 8. a 15. letecké armády, které „pokrývaly“ všechny dnešní kraje, s výjimkou Libereckého a Moravskoslezského kraje.

Hloubkové útoky ze strany 9. letecké armády pak byly v Čechách (na Mostecku a Českolipsku) ve větším rozsahu poprvé zaznamenány 14. dubna 1945. Do 4. května 1945 američtí hloubkaři svou pozornost soustředili na prostor Ústí nad Labem-Karlovy Vary-Praha-České Budějovice. V pěti dnech (18., 22., 26., 30. dubna a 4. května 1945) byly rovněž napadeny cíle na pravém břehu Vltavy a Labe.

Zvláštní pozornost si zaslouží 4. květen 1945, kdy 9. letecká armáda vyslala naposledy své stíhací letouny do akce do nepřátelského týlu (tedy do Čech a Rakouska), poté, v návaznosti na stanovení demarkační linie, k níž měly postoupit spojenecké jednotky, se nad Čechami objevovaly průzkumné letouny, přitom měli piloti podle rozkazu IX Tactical Air Command vysloveně zakázáno útočit východně od Prahy, ale – pokud můžeme důvěřovat domácím pramenům – byla jejich činnost zaznamenána u Svárova (okr. Benešov), u Kostomlat nad Labem (okr. Nymburk) a Mstětic (okr. Praha-východ).

Mapa protektorátu
Mapa převzata ze serveru Fronta.cz s laskavým svolením jeho správce.

 1. Michal Plavec
  31. srpna 2006 (13:20)

  21. dubna 1945 uzavřel SSSR a USA dohodu, podle níž byla ustanovena operační linie mezi letectvy Spojených států a Sovětského svazu. USAF mohla bombardovat a útočit na cíle na jih od toku řeky Labe do Mělníka a odtud do Prahy, zatímco SSSR severně od Labe. Toto omezení se netýkalo průzkumných letů. 24. dubna 1945 požádal americký vojenský atašé sovětskou stranu, zda jí nebude vadit, pokud americká letadla npadnou vyjmenované cíle. Mezi jinými se hovoří o plánu útoku na Kolín, Jihlavu, Pečky, Všetaty, Lysou nad Labem a Meziměstí. K útokům v okolí Kolína, Peček a Lysé nad Labem skutečně 26. dubna 1945 došlo. O ostatních informace nemám. K útokům amerických letadel ovšem na sklonku dubna 1945 (snad 29. dubna) došlo podle vzpomínek Hanse-Ulricha Rudela také v okolí České Lípy a letiště Hradčany.

 2. Filip Vojtášek
  31. srpna 2006 (14:45)

  To je velmi zajímavá informace – zejména proto, že hloubkaři měli podle hlášení 368. stíhací skupiny zaútočit 24. dubna 1945 na železniční stanici v Jihlavě… Dosud jsem ale v archivních pramenech na zmínku o tom nenarazil.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s