Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: Pumy vojenský transport v Dobřichovicích zcela minuly

Aktualizováno: Pumy vojenský transport v Dobřichovicích zcela minuly

V Dobřichovicích (okr. Praha-západ), v zapadlém venkovském nádraží, které ale leží na frekventované trati Praha-Plzeň, panoval ráno 19. dubna 1945 nebývalý ruch.

Před několika dny tady uvízly tři vlaky – zřejmě proto, že nebyla momentálně k dispozici lokomotiva, či nebylo jasné, kam mají pokračovat. Na 4. koleji stál transport č. 4517422 o 30 vagonech s maďarskou jednotkou, který byl naložen tanky, zbraněmi, municí, náhradními díly a dalším materiálem, na 3. koleji pak lazaretní vlak č. 93124 označený svrchu červenými kříži a na 2. koleji se nacházel vlak s příslušníky Hitlerjugend. Taková kořist přilákala podle očekávání hloubkaře.

Podle zprávy četnictva přiletělo devět stíhaček (?) od severovýchodu asi v 9 hodin. Potvrdil to i Bojan Čermák, který vše sledoval z vily na svahu jižně od trati. Útok – vedený překvapivě kolmo na trať (asi proto, aby se snížilo riziko zásahu flaku, o jehož přítomnosti ale není nic známo) – trval půl hodiny. Údaj o počtu svržených pum se v pramenech domácí provenience liší (19 nebo 20), všechny se ale shodují v tom, že část z nich nevybuchla (ty pak zlikvidoval pyrotechnik přivolaný na žádost z Okresního úřadu Praha-venkov-jih).

Než se dým z explozí rozptýlil a nebezpečí pominulo, domnívali se drážní zaměstnanci, kteří se ukryli ve sklepě přijímací budovy, že ve stanici nezůstal kámen na kameni. O to více byli překvapeni, že ztráty způsobené pumami byly minimální – pouze 4. kolej byla poškozena a jeden vagon z transportu byl odmrštěn stranou. Ostatní dopadly do polí, ke břehu Berounky, do zahrad okolních domů a nedaleko přejezdu mezi Dobřichovicemi a Všenory, kde naštěstí nezpůsobily vážné škody. Několik vil (čp. 120 v ulici Pod Penzionátem, asi 60 metrů od tratě) bylo poškozeno střepinami a úlomky kamenů. Nikdo z místních obyvatel neutrpěl zranění.

Dobřichovický fotograf Karel Neubert vzpomínal, že některé krátery v průměru asi pet mětrů zůstaly nezasypány několik let po válce a narušovaly odvodňovací systém. Následná střelba z leteckých kulometů zabila 12letého hocha z Hitlerjugend a jednoho vojáka, další čtyři osoby byly zraněny, z nichž dvě později zemřely v nemocnici v Praze. Většina osazenstva lazaretního vlaku byla úspěšně evakuována poté, co byl vyhlášen letecký poplach.

V jednom z kráterů byli pohřbeno 33 údajně esesáků (včetně jedné ženy), kteří byli zastřeleni členy mistní revoluční gardy 10. května 1945. V kronice stanice Dobřichovice se k této události váže následující zápis: „Tento den byl pro nás opravdu pohnutým a hrozným. Dopoledne bylo pohřbeno ve velkém trychtýři od pumy u čtvrté koleje vedle tesařské ohrady firmy Čečelín pět příslušníků SS, 4 muži a 1 žena. Této bylo dokázáno, že střílela po našich lidech z lehkého kulometu a byla oblečena v esesáckém stejnokroji. Těchto 5 lidí bylo postříleno čs. partyzány ve zdejší sokolovně, proměněné v prozatímní vězení.“

V případě tohoho náletu není příliš problém identifikovat útočící jednotku. V souhrnném hlášení o operační činnosti 9. letecké armády z 19. dubna 1945 najdeme u 362nd Fighter Group tento záznam: 16 letounů bombardovalo a ostřelovalo pozemní cíle v prostoru „Freiburg (správně: Freiberg, Sasko – pozn. FV)-Brux (tj. Most – pozn. FV)“ (tj. asi 80 kilometrů severozápadně od Dobřichovic), a to v době od 6.25 do 11.30 hodin. Bylo mj. napadeno nádraží v „Mokropetz“ (doslova: M/Y Mokropetz), kde se nacházelo 26 plošinových vagonů s tanky, z nichž dva byly poškozeny, ale, co je důležité, i při samotném vyhodnocení této mise se ukázalo, že žádná ze šestnácti 500liberních pum (z toho vyplývá, že akce v Dobřichovicích se zúčastnilo osm strojů, každý vyzbrojený dvěma pumami) nezasáhla cíl! Američané zřejmě měli na mysli zastávku Černošice-Mokropsy (tehdy Dolní Mokropsy), čemuž odpovídají udané souřadnice: 3,5 kilometru od Dobřichovic směrem k Praze.

Je pravděpodobné, že tytéž letouny zaútočily na nákladní vlak a nákladní automobily u Mníšku pod Brdy.

Následkem tohoto a dalšího útoku 26. dubna 1945 a poté, co 29. dubna 1945 byl poškozen náloží umístěnou partyzány železniční most přes Berounku mezi Mokropsy a Všenory, byl provoz na této trati přerušen do 11. května 1945.

Puma v Dobřichovicích
Plášť nevybuchlé pumy (stav v roce 1993)

Puma v Dobřichovicích
Táž puma v červenci 2008

Zasypávání kráterů v Dobřichovicích
Zasypávání kráterů po bombách v Dobřichovicích (pravděpodobně v roce 1945; foto sbírka paní Janů, za kopii děkuji A. Sahánkové z knihovny ve Všenorech)

Krátery v Dobřichovicích - letecký snímek
Letecký snímek z roku 1953 se dvěma zřetelnými krátery již na katastru Všenor (Historická ortofotomapa ˆCENIA 2010 a Podkladové letecké snímky poskytl VGHMÚř Dobruška, MO ČR 2009)

Zdroje:
Národní archiv, fond Zemské četnické velitelství Praha, karton č. 904, inv. č. 7130/45
Air Force Historical Research Agency, roll B 5653, Ninth Air Force Summary of Operations No. 109 – 19 April 1945
Národní archiv, fond Sbírka staničních kronik, karton č. 9, Dobřichovice
ČERMÁK, Bojan a NEUBERT, Karel. Osobní sdělení 7. a 14. července 1993
KRATOCHVÍL, Václav et al. Dobřichovice : historie, lidé a události. Dobřichovice: Obec Dobřichovice, 2006, s. 83

 1. Šťastný Přemysl
  11. dubna 2008 (14:18)

  PerličkaBěhem útoku téměř úplně shořel i vagon s obuví. Nicméně místní majitel obchodu s obuví neváhal a spoustu bot „zachránil“. V obchodě to pak po určitý čas divně páchlo a boty byly prodávány i v ohořelých krabicích. Obuvník měl příznačnou přezdívku – Batík.

 2. Aleš Kořínek
  24. července 2013 (10:07)

  Zdravím. Ohledně té nevybuchlé pumy. To tam celou dobu až do 93tího jen tak stála? A proč ji pak svalili? A kde je nyní?

 3. 28. července 2013 (19:59)

  Dobrý večer, ano, předpokládám, že tam stála tak dlouho a postupem času se plášť rozpadl.

 4. Martin
  10. srpna 2013 (08:53)

  Tak si myslím, že po zveřejnění článku, tam plášť pumy už nebude……

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s