Úvodní stránka > Praha > Aktualizováno: Granát z flaku utrhl letounu 1st Lt. Snedeckera nad Ruzyní vrtuli

Aktualizováno: Granát z flaku utrhl letounu 1st Lt. Snedeckera nad Ruzyní vrtuli

Když jsem nedávno pátral na Internetu po informacích o 2nd Lt. Jamesi C. Monahanovi, narazil jsem na několika stránkách také na článek z bulletinu asociace veteránů 357. stíhací skupiny z roku 1997, který se týkal jejího třetího příslušníka, který byl sestřelen flakem u Ruzyně 17. dubna 1945: 1st Lt. Irvinga E. Snedeckera.

Měl skutečně smůlu: dvacetimilimetrový granát jeho mustangu „Rovin‘ Rhoda/4 Bolts“ doslova utrhl vrtuli, a tak mu nezbývalo než co nejrychleji přistát – což znamenalo „ještě před plotem ohraničujícím letiště“. Četníci se stanice v Dušníkách (okr. Praha-západ) místo upřesnili: „na poli u Chrášťan“, kam dorazili štábní strážmistři Josef Vavřina a Ladislav Maxmilián po 17. hodině. O identitě pilota nemůže být v tomto případě pochyb, neboť do služební knihy napsali „Ltn. Snepeker“.

Po dosednutí se jeho stroj za kabinou rozpůlil. 1st Lt. Snedecker se podle svých vzpomínek, na nichž je zmíněný článek založen, uchýlil do bezpečné vzdálenosti, zapálil si cigaretu, o které si myslel, že bude na dlouhou dobu poslední, a nešťastně sledoval své kolegy, jak se vzdalují směrem na západ.

Několik dní strávil zavřený v areálu letiště, s piloty proudových letadel Luftwaffe, kteří se chovali celkem přátelsky, prý hráli společně karty a vypili pár skleniček alkoholu. Pak ho převezli do vězení v Praze, kde se setkal s jiným americkým letcem – seržantem, který byl zajat poté, co vyskočil ze zasaženého bombardéru. Podle svých slov se „během náletů ocitli v jeskyni, kde se nacházeli také civilisté“. Do Ruzyně se vrátili v okamžiku, kdy se na konci povstání Němci chystali základnu evakuovat před blížícimi se Sověty. Oba Američané byli zařazeni do kolony osmi až deseti nákladních aut, cisteren a polních kuchyní pokrytých bílými plachtami. Druhého dne se dostali k 7. americké armádě (jelikož její linie procházela jižně a východně od Mnichova, je pravděpodobnější, že šlo ve skutečnosti o 3. armádu, která se zastavila u Rokycan).

Zdroje:
http://www.cebudanderson.com/prague.htm
Státní okresní archiv Praha-západ, Četnická stanice Dušníky, Staniční služební kniha 17. 3. 1944-15. 6. 1946

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s