Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Aktualizováno: Předslavice, 24. dubna 1945

Aktualizováno: Předslavice, 24. dubna 1945

Po okresní silnici spojující Volyni a Prachatice projížděla v odpoledních hodinách 24. dubna 1945 jedna z mnoha kolon německých uprchlíků (v tomto případě podle četníků z Ukrajiny, ve skutečnosti z Dolního Slezska), které se v té době pohybovaly v protektorátě.

Mezi obcemi Předslavice a Tvrzice (okr. Strakonice) je objevilo po 18. hodině osm hloubkařů. V dešti jejich kulometných střel zemřely dvě osoby – podle kroniky šlo o Leontine Ihnatowitzovou z Beschine (dne Baszyn v Polsku) a jejího čtyřletého syna Oresta Ihnatowitze (není ovšem jisté, zda jména nebyla zkomolena). Přitom byl usmrcen jeden kůň. Materiální škody, pokud nějaké vznikly, četníci z Písku ve svém hlášení nezmínili. Ostatní uprchlíci zůstali v Předslavicích ještě několik dní

Vzápětí stejná skupina letounů zničila poblíž sousední obce Újezdec koňský povoz naložený slámou. Jeho majiteli, rolníku Josefu Svěchotovi z Újezdce čp. 10, ani jeho spolujezdci, domkáři Karlu Kussovi z čp. 9, se nepodařilo včas uchýlit do bezpečí a byli na místě těžce zraněni.

Zdroje:
Národní archiv, fond Zemské četnické velitelství Praha, karton č. 904, inv. č. 7441/1945
Něco z historie. Předslavický zpravodaj. 2013, roč. 4, č. 1, s. 9

  1. Lukáš Racocha
    7. října 2017 (21:49)

    Dobrý den,
    rád bych k náletu u Předslavic připojil vzpomínku mého dědečka jenž byl v té době ještě malým chlapcem ale pamatuje si že z jednoho z útočících letounů se během náletu začalo kouřit. Bydlí však až na opačném konci obce a proto nemůže říci zda byl letoun zasažen palbou z kolony. Pamatuje si ještě že ze stroje cosi odpadávalo ale myslím si že se mohlo jednat jen o nábojnice.

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s