Úvodní stránka > Ústecký kraj > Aktualizováno: Ústí nad Labem, 14. dubna 1945

Aktualizováno: Ústí nad Labem, 14. dubna 1945

Předzvěstí dvou úderů amerických těžkých bombardérů z 8. letecké armády na Ústí nad Labem (17. a 19. dubna 1945) byla „návštěva“ hloubkařů z 9. letecké armády 14. dubna 1945.

Americké prameny se zmiňují o tom, že osm thunderboltů z jedné ze čtyř stíhacích skupin XIX. taktického velitelství, které byly tímto typem vyzbrojeny (číslo skupiny není, bohužel, na mikrofilmové kopii čitelné, ale předpokládám, že šlo o 368th Fighter Group), mělo shodit na město (jako cíl byl uveden zdejší důležitý železniční uzel – „M/Y Aussig“) šestnáct 260liberních pum.

Podle všeho tento záměr se nepodařilo splnit – historik Martin Veselý uvádí, že kolem 12. hodiny byla místo toho zasažena továrna Chemische Werke Aussig-Falkenau GmbH (dnes Spolchemie), jejíž areál ovšem leží vedle kolejiště, a její okolí a kulometné střely rozbily okna v nemocnici. Během útoku nebo jeho následkem zemřelo deset lidí, několik dalších bylo zraněno. Krajanské sdružení Ústecka eviduje tyto oběti: Emile Catherine Deschampes z Francie, Ernst Kraus ze Střekova (dnes součást Ústí nad Labem), Johann Leher, Gustav Wilhelm Preissler a Anton Sayda z Ústí nad Labem, Frieda Ulbrichtová (?) z Münsterschwarzbachu (?) a Anton Vorisek ze Štětí.

„To byl u mě kamarád na návštěvě a teď jsme viděli letadla. Letěla dost nízko, pár desítek metrů nad námi a my jsme si všimli kruhů na křídlech. ‚No, tak letadla, no a co‘, řekli jsme si. Neházejí nic, nestřílejí nic a ona skutečně přes nás přeletěla,“ cituje M. Veselý pamětníka. Situace se zcela změnila v okamžiku, kdy po nich zahájil palbu protiletadlový kanon u Větruše. „V tu ránu těch devět letadel bylo v řadě a Ústí oblétávalo od Větruše přes Skřivánek až někam k Předlicím. Tam začala letadla střílet z palubních zbraní. Než jsme se mohli vzpamatovat, tak už měli piloti okruh za sebou a pořád pálili.“

Jedna z pum vybuchla poblíž domu v Hostovické ulici, kde pamětník tehdy bydlel. Jeho maminka měla velké štěstí, protože okno, u kterého krátce předtím stála, rozbila střepina.

Zdroje:
Air Force Historical Research Agency, roll B 5653, Ninth Air Force Summary of Operations No. 104 – 14 April 1945
VESELÝ, Martin. Hvězdy nad Krušnohořím : Letecká válka nad severozápadními Čechami (1944-1945). Praha: Naše vojsko, 2005, s. 89
VESELÝ, Martin. Vojenské dějiny Ústecka. Ústí nad Labem : Město Ústí nad Labem, 2003, s. 167

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s