Úvodní stránka > Plzeňský kraj > Aktualizováno: Exploze vagonů s municí poničila Holýšov

Aktualizováno: Exploze vagonů s municí poničila Holýšov

Dva odstavené kryté nákladní vagony, na které narazili hloubkaři na stanici v Holýšově (okr. Domažlice) 26. dubna 1945 kolem 17.30, na první pohled nepředstavovaly tučnou kořist. Byly však naplněny náboji do leteckých kanonů nebo jinou municí ze zdejší továrny Metallwerke Holleischen GmbH (více o její historii se dozvíme např. v knize Poslední akce).

Po mohutné explozi následovala tlaková vlna, která měla sílu uragánu. Tomu také odpovídal rozsah škod v okruhu stovek metrů. Nádražní budova byla zničena – zbyly z ní jen v rozích stojící betonové sloupy. Z nedaleké tovární haly zmizela střecha, na místě, kde se nacházely inkriminované vozy, jejichž trosky byly rozesety až ve vzdálenosti 500 metrů, zůstal ohromný kráter.

Sotva se našel ve městě dům, který neměl vytlučená okna nebo nepřišel o střešní tašky. „Přes válku zůstali v Holýšově rodiče mé matky. Děda při poplachu posílal do sklepa babičku, ale sám zůstával v kuchyni. Bydleli asi 10 minut chůze od nádraží. Okna měli na straně domu odvrácené od nádraží. Když došlo k výbuchu, vyletělo zavřené horní větrací okénko a jak stál děda v kuchyni, mu toto okénko rozseklo čelo,“ vzpomíná Karel Brožovský.

V dřevěných barácích, které byly postaveny vedle továrny a které byly následkem výbuchu zapáleny, zemřelo deset německých dělnic (včetně vedoucí tábora jménem Grimmová). Jejich ostatky byly uloženy do společného hrobu v Holýšově, kde zůstaly do roku 2004, kdy byly převezeny na německý vojenský hřbitov v Chebu spravovaný Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V.

Útočící jednotka: Autoři příspěvku o událostech na konci války v Holýšově, kteří se odvolávají na kroniku stanice ve Staňkově, tvrdí, že útok provedl jeden letoun P-38 Lightning (nesprávně uvedli „Lichtning“). Není to zcela vyloučené, ale krajně nepravděpodobné, jelikož pouze jediná (474th) stíhací skupina 9. letecké armády byla vyzbrojena letouny tohoto typu. Dále je důležité zdůraznit v této souvislosti, že byla zařazena do sestavy IX Tactical Air Command, které bylo v Čechách nasazeno až 4. května 1945, tj. poslední den ofenzivy hloubkařů. Přichází v úvahu tedy některá ze stíhacích skupin XIX Tactical Air Command (konkrétně 362nd nebo 354th), které v tomto prostoru operovaly pravidelně. Zásadní otázka zní, zda výše uvedený čas útoku odpovídá skutečnosti.

V každém případě se podle svědků útok stal málem osudným i samotnému pilotovi. Jeho stroj po výbuchu ve vzduchu jakoby „poskočil“, zřejmě nad ním ztratil na okamžik kontrolu a mnoho nechybělo a mohl havarovat na svahu kopce Trný asi kilometr severovýchodně od Holýšova.

Zdroje:
BROŽOVSKÝ, Karel. Už i ve Staňkově je válka. Staňkovsko. Únor 2006, č. 61, s. 4.
První dny svobody. Holýšov : Město Holýšov, Městské kulturní a informační středisko, Občanské sdružení Skála Marne, 2008. 39 s.
VALEŠ, Jan. Osobní sdělení, 28. 3. 2011.
Air Force Historical Research Agency, roll B 5653, Ninth Air Force Summary of Operations No. 116 – 26 April 1945

  1. Petr Bunda
    5. října 2013 (11:58)

    A co 14th FG by to být nemohla?

  2. 5. října 2013 (20:05)

    Dobrý den, nemyslím, že by 14th FG vůbec přicházela v úvahu. Fakt, že se ve vzpomínkách i kronikách objevuje zmínka o dvoutrupých letadlech, není, bohužel, směrodatný. Zřejmě se tato informace předávala mezi lidmi a bralo se za „hotovou věc“, že hloubkař rovná se dvutrupé letadlo.

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s