Úvodní stránka > Jihomoravský kraj > Tabatěrka zachránila život

Tabatěrka zachránila život

Během souboje mezi dvěma americkými stíhači z 31st Fighter Group a jedním německým letounem Fw 190, který se odehrál 11. října 1944 kolem 14. hodiny jihovýchodně od Brna, se terčem jejich střelby stal nešťastnou náhodou osobní vlak č. 3508.

Vlak byl vypraven z Hodonína do Zaječí a v inkriminovaném okamžiku se blížil od Kobylí k Bořeticím (okr. Břeclav). Počet zraněných (včetně strojvedoucího Holáska z Čejče) při tomto „útoku“ se v jednotlivých zdrojích pohybuje od čtyř do devíti. Stařičká lokomotiva č. 411.054, vyrobená v roce 1882, byla těžce poškozena. Mimochodem, ze služby u ČSD byla vyřazena jako poslední ze své řady až v roce 1962.

„Mezi těžce zraněnými v tomto vlaku byl i můj otec Ivan Surý, který za války pracoval jako poštovní úředník v Hodoníně. Jedna kulka ho zasáhla do pravé ruky, druhá narazila do rohu tabatěrky, kterou měl v náprsní kapse a naštěstí pronikla místo do srdce do dutiny břišní. Při operaci mu kulku vyjmuli a dodnes ji uchovávám spolu s tabatěrkou, která mu zachránila život,“ vzpomíná Ivan Surý ml., který sám zažil těžký nálet na Hodonín 20. listopadu 1944 v krytu pod nádražní budovou.

Podle Jana Mahra zmíněný Fw 190 (pravděpodobně šlo o W.Nr. 380334 z 1./JG 108 se základnou v Bad Vöslau) se nakonec zřítil u Lanzendorfu v Rakousku. Sestřel (celkově druhý) byl přiznán 1st Lt. Charlesi A. Galiottovi z 307th Fighter Squadron.

Zdroje:
VLČEK, Martin. Spojenecké nálety na Brno v letech 1944-1945. Brno : Masarykova univerzita, 2006, s. 48-49. Vedoucí diplomové práce PhDr. Libor Vykoupil, Ph.D.
MAHR, Jan. Vzpomínky na neznámé letce : Havárie spojeneckých letadel na Moravě a ve Slezsku v období 2. světové války. Kovářská : Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím 11. 9. 1944 (vlastním nákladem autora), 2011, s. 231
SURÝ, Ivan ml. Osobní sdělení, 24. září 2013

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s