Úvodní stránka > Hloubkaři mimo české země > Aktualizováno: Thunderbolty z 8. letecké armády poprvé útočí pumami

Aktualizováno: Thunderbolty z 8. letecké armády poprvé útočí pumami

Letouny P-47 Thunderbolt se poprvé v roli stíhacích bombardérů, která je v poslední fázi války proslavila, představily 25. listopadu 1943.

Šestnáctičlenná formace thunderboltů 351st Fighter Squadron 353rd Fighter Group v čele s jejím velitelem Lt. Col. Loren G. McCollomem měla za úkol shodit 500liberní pumy na letiště St Omer/Fort Rouge na severozápadě Francie. Doprovod byl sestaven ze 36 thunderboltů ze dvou zbývajících perutí (350th a 352nd) této skupiny a ze 78th Fighter Group.

Letoun Lt. Col. McColloma (sér. č. 42-8395, kódové označení YJ-S, přezdívka „Cookie“) byl sestřelen flakem krátce poté, co vydal rozkaz k střemhlavému útoku z výšky 15 000 stop. Se štěstím opustil letoun na padáku. Po dopadu na zem byl zajat a s popáleninami převezen do nemocnice. Byl prvním pilotem z 8. letecké armády, pro něhož se stal osudným německý flak.

Patnáct zbývajících thunderboltů (z toho šest poškozených flakem) se vrátilo zpět na základnu v Metfieldu. Útok byl vyhodnocen jako zcela neúspěšný – pouze tři pumy zasáhly cíl. Podle podrobného hlášení však 353rd Fighter Group nebylo přiznáno jediný zničený nebo poškozený nepřátelský letoun.

Zdroje:
November 1943. In Slybird Tales [online]. Dostupný z WWW: <http://www.worldwar2pilots.net/10a-SlybirdNov43Duncan.htm>
RANDALL, Peter. Little Friends [online]. Dostupný z WWW: <http://www.littlefriends.co.uk/353rdfg.php>
Mission#46 November 25, 1943 – The Loss of Lt. Col. Loren G. McCollom and the Group’s First Dive Bombing Mission. February 2, 2013. Dostupný z WWW: <http://353rdfightergroup.wordpress.com/2013/02/02/mission46-november-25-1943-the-loss-of-lt-col-loren-g-mccollom-and-the-groups-first-dive-bombing-mission/>

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s