Úvodní stránka > Hloubkaři mimo české země > Aktualizováno: Lt. Col. Douglas z 36th FG zničil během jedné mise 12 letadel na zemi

Aktualizováno: Lt. Col. Douglas z 36th FG zničil během jedné mise 12 letadel na zemi

Lt. Col. Paul P. Douglas Jr., velitel 396th Fighter Squadron 368th Fighter Group a od 5. dubna 1945 velitel 36th Fighter Group, který byl dvakrát vyznamenaný Distinguished Service Cross, měl mít podle oficiální biografie U.S. Air Force na svém kontě vedle osmi sestřelů rovněž 27 zničených letadel na zemi. Znamenalo by to, že by se Douglas dělil s Lt. Col. Elwynem G. Righettim z 55th Fighter Group o pozici nejúspěšnějšího amerického pilota-hloubkaře v Evropě!

Ač jsem byl původně k této informaci skeptický, nakonec se ukázat jako nepravděpodobná:-) Lt. Col. Douglas vedl misi 11 Thunderboltů z 22nd Fighter Squadron a na letištích Schkeuditz a Mockau u Lipska její příslušníci dosáhli – v rámci 9. letecké armády – rekordního výsledku: 73 zničených, z toho 12 bylo přiznáno právě Douglasovi (!), a 23 poškozených strojů. Druhý den Lt. Col. Douglas přidal na své konto dalších šest zničených strojů na letišti u Jüterbogu jihozápadně od Berlína.

Zdroj: 22nd Fighter Squadron, Opflash No. 5 – 12 April 1945. Sbírka Allena Blumberga.

  1. Roman
    20. února 2013 (01:27)

    Distinguished Service Cross? Sluzební kříž? Takovej kříž neznám, jen DSO(Distinguished Service Order-řád za vynikajici službu) a DFC (Distinguished Flying Cross – záslužný letecký kříž).

  2. 20. února 2013 (10:02)

    Dobrý den, to evidentně zaměňujete britské (DSO) a americké letectvo (DSC) – viz např. http://en.wikipedia.org/wiki/Distinguished_Service_Cross_%28United_States%29 .

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s