Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: Hloubkaři si útok nakonec rozmysleli

Aktualizováno: Hloubkaři si útok nakonec rozmysleli

Pozoruhodný záznam jsem našel v podstatě náhodou v kronice obce Vepřek: „Západní hloubkoví letci rušili pravidelný chod průmyslu pracujícího pro válku také tím, že napadali vlaky, přepravující válečný materiál a dovážející osazenstvo závodů. Několikrát zaútočili na vlaky na trati Kralupy n/Vl. – Kladno. Proto strojvůdci dostali pro takové případy zvláštní pokyny. Dne 28. 12. 1944 v poledne přijížděl od Roudnice n/L. do N. Ouholic osob. vlak. Strojvůdce zpozoroval, že jej přeletělo hloubkové letadlo. Zastavil vlak v zátočině před ouholickou zastávkou, aby jej kryl mezi stráněmi. Mnoho cestujících spěšně vystoupilo a rozběhlo se skrýt v okolí. Letadlo však útok neprovedlo. Výsledkem planého poplachu bylo jen veliké opoždění vlaku, na který čekal větší počet dělníků dojíždějících do Kralup n/Vlt.“

Archivní dokumenty, které jsem měl dosud v ruce, se zmiňují o útocích toho dne v okolí Nymburka a mezi Pardubicemi a Jindřichovým Hradcem.

Podle protektorátního jízdního řádu přicházel v úvahu vlak č. 706 vypravený z Lovosic do Hybernského nádraží v Praze, který měl v Nových Ouholicích zastavit ve 12.15. Strojvedoucí si blížících se hloubkařů však všiml, zabrzdil v terénním zářezu a cestující rychle začali vystupovat, ale hloubkaři nad vlakem jen zakroužili a pak se z neznámých důvodů vzdálili, aniž by zaútočili…

Zdroj: Pamětní kniha obce Vepřku 1940-1955. Dostupný z: ‹http://www.veprek.cz/kronika1940-1955.html

 1. Anonymní
  18. října 2007 (22:12)

  Žádný ze stíhačů 31st a 52nd FG, které doprovázely Mustangy k cíli, na železniční dopravu neútočil. Útočníkem byl nepochybně jeden z letounů 325th FG, jež jako jediná útočila na vlaky na území Protektorátu. Další lokomotivy ničily Lightningy 82nd FG, ovšem mezi Salzburgem a Villachem.

 2. Filip
  22. října 2007 (13:22)

  Předpokládám, že v hlášeních by takový útok figuroval, pokud k němu skutečně došlo (což se v tomto případě nestalo). Trochu mám obavu, že kronikář spletl datum, protože v tomto prostoru byly vlaky napadeny 15. února 1945.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s