Úvodní stránka > Středočeský kraj > Proti dlouhé koloně nepadl ze strany pilotů 365th Fighter Group jediný výstřel

Proti dlouhé koloně nepadl ze strany pilotů 365th Fighter Group jediný výstřel

Když dvanáct letounů typu P-47 Thuderbolt z 388th Fighter Squadron 365th Fighter Group dorazilo v pravé poledne 4. května 1945 ku Praze, naskytl se pilotům ztěží uvěřitelný pohled.

Údajně v prostoru mezi Berounem, Radotínem, Hostomicemi a Novým Knínem (patrně tedy po výpadovce z Prahy do Plzně nebo do Strakonic) se přesouvala jihozápadním směrem zdánlivě nekonečná kolona složená asi z tisíce aut a koňských potahů. Počet lidí – vojáků i civilistů, kteří se snažili uprchnout před Rudou armádou do Bavorska, Američané v hlášení odhadli na čtyři tisíce.

Když se velitel americké formace Maj. George R. Brooking snesl nízko nad zem, uviděl devět tanků, z nichž některé vlekly přívěsy po okraj naložené židlemi, matracemi, klecemi pro ptáky, koly a dalšími předměty. Nezdálo se, že by lidé nepříteli věnovali velkou pozornost – někteří posedávali na krajích silnice či mávali kusy bílé látky. Maj. Brooking se proto rozhodl kontaktovat návodčího, aby mu pomohl s identifikací, ale konkrétní odpověď nedostal. Ani z jedné strany nepadl výstřel, a proto vydal rozkaz k návratu na základnu ve Fritzlaru.

Aniž by to tehdy tušil, Maj. George R. Brooking, který dříve stál v čele 386th Fighter Squadron a obdržel Distinguished Flying Cross a Silver Star, vedl 4. 5. 1945 poslední bojovou misi 365th Fighter Group za druhé světové války.

Zdroj: JOHNSON, Charles R. The history of the Hell Hawks. Anaheim, Calif. : Southcoast Typesetting, 1975, s. 555

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s