Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Aktualizováno: Chlum u Třeboně, 22. dubna 1945

Aktualizováno: Chlum u Třeboně, 22. dubna 1945

Na trati mezi Třeboní a Chlumem u Třeboně (okr. Jindřichův Hradec) byl ráno 22. dubna 1945 napaden osobní vlak č. 802. Lokomotiva utrpěla vážné škody. V jednom ze zasažených vagonů byl zabit elév Českomoravských drah Jaroslav Kubíček z Třeboně, který jel do služby do drážních dílen v Gmündu.

Čas útoku můžeme odhadnout z jízdního řádu, ovšem s vědomím, že necelé tři týdny před koncem války to nebyl naprosto spolehlivý zdroj. Vlak byl podle něho vypraven v Mezimostí nad Nežárkou v 6.32, v Chlumu měl zastavit v 7.46 a do své cílové stanice v Gmündu měl dorazit v 8.29.

Nikdy se už asi přesně nedozvíme, proč jako jediný J. Kubíček nevystoupil s ostatními cestujícími a železničáři, jakmile pilot dal obvyklé znamení, že se chystá zaútočit. Údajně spal, schovaný pod kabátem, a nikdo si ho v panice, která vypukla, a každý se snažil zachránit život, jednoduše nevšiml, aby ho stačil varoval. Třebonští vypravili 18letému J. Kubíčkovi, členovi místního úspěšného oddílu národní házené, který na jeho počest pořádal do 70. let „Memoriál Jardy Kubíčka“, velkolepý pohřeb, na který se dlouho vzpomínalo.

V této souvislosti jsem zaznamenal názor, že útok snad měla na svědomí 339th Fighter Group z 8. letecké armády (netuším, na základě čeho tento závěr autor učinil – že by snad proto, že pět dní předtím byly v kraji byly sestřeleny dva letouny z téže jednotky?). To musíme rozhodně popřít. Toho dne zůstaly stíhací letouny 8. letecké armády na svých základnách. Daleko pravděpodobnější variantou je, že letouny patřily k 356th Fighter Squadron 355th Fighter Group, které 22. dubna 1945 operovaly mezi 8. a 9. hodinou ranní v jižních Čechách.

Hloubkaři dále měli mezi dnešním parkovištěm U Splavů a Majdalenou zničit šest nebo sedm nákladních aut převážejících pohonné hmoty ze skladiště v lesích v okolí Majdaleny a Cepu. Podle kronikáře obce Majdalena shořelo jedno auto, ostatní byla poškozena. Čtyři vojáci (řidiči – údajně ruští dobrovolníci – nebo němečtí strážní) byli zabiti, nekolik dalších bylo zraněno.

J. Kubicek - hrac narodni hazene
J. Kubíček (stojící druhý zleva) v družstvu národní házené (foto archiv Vladimíra Kose)

Pohreb Jaroslava Kubicka
Pohřeb Jaroslava Kubíčka (foto archiv Vladimíra Kose)

Zdroje:
Národní archiv, fond Sbírka staničních kronik, karton č. 16, Chlum u Třeboně
SOkA Jindřichův Hradec, fond Místní národní výbor Majdalena, (1924) 1945–1990, Pamětní kniha obce Herdy – Majdaleny, s. 151
Air Force Historical Research Agency, GP-354-HI, Oprep. No. 628 (22 April 1945)
KOS, Vladimír. Osobní sdělení ze dne 23. března 2007

 1. Vladimír Kos
  21. března 2007 (13:41)

  Kubíček Jaroslav 22.4.1945Posílám vám svůj příspěvek do dubnového ( 2005 ) čísla Třeboňského Světa, který ale nebyl otištěn.V příloze je pár fotek Jardy Kubíčka coby házenkáře a pak fotky z jeho pohřbu.

 2. Jakub Mařík
  10. dubna 2013 (22:05)

  Dobrý den, jsem žák 9.třídy a mám za úkol vypracovat dějepisný projekt na téma: útoky na vlaky v jihočeském kraji za 2.světové války. Tímto bych Vás chtěl poprosit o jakékoliv informace či fotografie na toto téma. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký večer.

 3. Vítězslav Kutík
  23. dubna 2015 (07:01)

  Útok na vlak zmiňuje i SSK Chlum u Třeboně včetně smrti Jaroslava Kubíčka, eléva ČMD.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s