Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: Nučice, 3. března 1945

Aktualizováno: Nučice, 3. března 1945

V Nučicích (okr. Praha-západ) byl 3. března 1945 vyhlášena „Letecká výstraha – jednotlivé nepřátelské letouny“ v 10.33 hodin. Personál nákladního vlaku č. 8964 o tom byl informován v sousedních Loděnicích (obě stanice leží na trati Praha-Rudná-Beroun).

Po příjezdu do Nučic však zde panoval klid, proto dostal v 11.25 hodin vlakvedoucí pokyn, aby souprava opustila nádraží směrem na Prahu. Ve stejném okamžiku se od jihovýchodu, přes vlečku k rudnému dolu Na Vinici, která ústila v těsné blízkosti stanice Nučice, objevila osamocená stíhačka. Došlo k tomu zcela nečekaně, kvůli silnému větru totiž nebyl zvuk jejího motoru do poslední chvíle slyšet, navíc mlha a sněhové přeháňky omezovaly viditelnost nanejvýš na tři sta metrů.

Lokomotiva č. 414.055 s tendrem měly dohromady deset nebo dvanáct průstřelů (v tomto bodě se relevantní prameny liší) a musela být poslána do opravy. Lehce poškozen byl také služební vůz D 183872 (domovská stanice Beroun). Po patnácti minutách na místo dorazili četníci ze služebny v Dušníkách. Celková škoda, která takto vznikla protektorátním drahám, byla vyčíslena na 1500 korun. V berounské výtopně byla objednána náhradní lokomotiva, která přijela do Nučic pár minut před 13. hodinou.

Zdroj: Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, karton č. 4544, inv. č. II-20838/45

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s