Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: V Myslíči zabit strojvedoucí, topič vyvázl se zraněním

Aktualizováno: V Myslíči zabit strojvedoucí, topič vyvázl se zraněním

U zastávky Myslíč (okr. Benešov) na trati Benešov-Dolní Kralovice (dnes končí v Trhovém Štěpánově) u kilometrovníku 3.908 byl 4. dubna 1945 asi ve 14.10 hodin napaden osobní vlak č. 3510, který měl zpoždění asi dvě a půl hodiny.

Podle poválečné výpovědi topiče Františka Kaprálka (nar. 1899) byli se strojvedoucím Václavem Pouzarem ve stanici Benešov, když čekali na jiný (pravděpodobně nákladní) vlak č. 9028, který měl přijet od Prahy, výpravčím upozorněni na nebezepečí hloubkařů.

K útoku, zdá se, došlo bez obvyklého varování ze strany hloubkařů. V. Pouzar byl, bohužel, na místě zabit. Lokomotiva č. 423.0146 z vršovické výtopny inkasovala 76 zásahů většinou do kotle na pravé straně ve směru jízdy a okamžitě zůstala stát (ovšem prý byla opavena za dva týdny). Mimochodem, v kronice stanice Benešov je uvedeno u lokomotivy číslo 423.146 – ta však nikdy nebyla vyrobena, jak mi potvrdil Gustav Höhn.

Samotný F. Kaprálek utrpěl zranění pravé ruky, která mu byla následně amputována během dvouapůměsíčního pobytu v nemocnici, a po těle měl několik střepin. Podařilo se mu nakonec přece jen lokomotivu opustit a byl v blízkém statku pana Vosického ošetřen.

Nešťastnou náhodou byl při náletu zasažen pan Pohůnek na své zahradě zraněn a zemřel po převozu do nemocnice. Bez újmy na zdraví naopak vyvázli cestující ve vlaku.

Letouny se ještě jednou vrátily, a když piloti zjistili, že lokomotiva již není v provozuschopném stavu, vzaly si na mušku, píše se opět ve staniční kronice, vojenskou kolonu, na státní silnici (ta je však od obce vzdálena více než tři kilometry, možná tedy byla míněna silnice Benešov-Vlašim, která prochází Myslíčí). Tato informace si zaslouží zvláštní pozornost – 31st Fighter Group, kterou jako jedinou lze vzít v úvahu jakožto útočící jednotky, měla sice poškodit dva nákladní automobily během své mise v Čechách (na neznámém místě), ovšem naložené na plošinových železničních vagonech…

Zdroje:
Národní archiv, fond Sbírka staničních kronik, karton č. 2, Benešov
Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, karton č. 4544, inv. č. II-21203-45
Air Force Historical Research Agency, INTOPS Summary No. 622

 1. stanislav vojtíšek
  7. března 2007 (01:42)

  Střihal na zahradě jabloně…ukážu i kde, ale myslím že to bylo později v dubnu……..

 2. stanislav vojtíšek
  7. března 2007 (01:45)

  byl mrtvej hned, přesklo ho to v půli, nohy zůstaly na štaflích a tělo bylo na zemi.

 3. stanislav vojtíšek
  13. března 2007 (22:51)

  jmenoval se Vosický…nikoliv „š“

 4. Kubů
  17. ledna 2008 (14:06)

  VzpomínkaMůj dědeček, p. Hruška (nar. 1901), byl jako topič členem posádky lokomotivy, která tento zasažený vlak přijela z Benešova stáhnout zpátky. Jako dítě jsem tu historku slyšel vyprávět mnohokrát.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s