Úvodní stránka > Plzeňský kraj > Aktualizováno: Přeštice, 26. dubna 1945

Aktualizováno: Přeštice, 26. dubna 1945

Osobní vlak č. 1205, který se měl podle jízdního řádu vydat z Klatov na cestu v 5.38, do své cílové stanice v Plzni 26. dubna 1945 (nikoliv 25. dubna 1945, jak jsem napsal dříve) nedorazil. Údajně (viz dále) hned dvakrát byl mezi Lužany a Přešticemi (okr. Plzeň-jih) napaden hloubkaři.

Nejprve byla v 8.03 (musel se tedy z nějakého důvodu zdržel, což v tuto dobu nebylo neobvyklé) u kilometrovníku 70.89 prostřílena lokomotiva č. 524.025. Případné škody na vozech nebyly v hlášení plzeňského ředitelství drah zmíněny. Cestující ani železničáři vyvázli bez zranění.

Podle kroniky stanice Přeštice byl vlak ponechán na místě z obavy, že by i náhradní lokomotiva, která by ho měla odtáhnout, by byla rovněž vystaven nebezpečí ze strany všudypřítomných hloubkařů. Znamenalo to však, že doprava byla této trati přerušena.

Ve 14.30 se letouny objevily podruhé – tentokrát shodily několik pum, píše se v kronice stanice Přeštice. Tuto informaci je třeba ještě ověřit z jiného zdroje. Rozhodně mohu tvrdit, že Ninth Air Force Summary of Operations žádnou nápovědou v tomto směru neposkytuje. Jeden z osobních vagonů (ze správy Říšských drah) byl zničen. Jakmile hloubkaři zmizeli z dohledu, výhybkář František Pelíšek ještě hořící vagon odpojil od soupravy, aby zabránil požáru na ostatních asi dvaceti vozech, a spustil jej po spádu k Lužanům.

Zdroje:
Národní archiv, fond Sbírka staničních kronik, karton č. 45; inv. č. 958, Přeštice
Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, karton č. 4767, inv. č. 1380-45
Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, Hlášení o náletech, poruchách v provozu a sabotážích na železnicích v době okupace 1. 1.-5. 5. 1945

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s