Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: Milín, 15. února 1945

Aktualizováno: Milín, 15. února 1945

U obce Milín (okr. Příbram), na 59. kilometru protektorátní silnice Praha-Strakonice, napadlo šest hloubkařů 15. února 1945 v 12.30 civilní nákladní automobil patřící firmě Bratři Čtvrtníkové z Vodňan, který vezl prádlo a čtyři sudy s benzinem.

Útok skončil pro sedmičlennou posádku tragicky. Drahotuše Čtvrtníková, manželka spolumajitele, zahynula na místě a Marie Rokosová, manželka rady politické správy v.v. Bohumila Rokose zemřela v nemocnici. Tři osoby byly lehce zraněny: Ladislav Čtvrtník, řidič František Šobor a Jiří Prokop. Zcela bez újmy naopak vyvázli Bohuslav Skalický a 11letá Oldřiška Žáková. Vozidlo shořelo. Tuto událost připomíná kříž s prostým nápisem „15. 2. 1945“.

„V místě před milínským hřbitovem se několik angloamerických stihaček sneslo nad strakonickou silnici. Jedno z nich začalo ostřelovat nákladní auto továrníka ze Strakonic. Z palubního kulometu letadla bylo auto salvou zasaženo a v troskách zahynula žena továrníka, těžce zraněna další žena, která zemřela v příbramské nemocnici. Pětiletá dcerka zázrakem přežila v náručí umírající maminky. Událost otřásla občany Milína. Rodina prchala z vybombardované Prahy a na Milínsku je zastihla tato tragédie,“ napsal do milínské kroniky Antonín Hejnic.

Svědkem útoku byl B. Trantina: „První drsné setkání s válkou jsme na Buku zažili v únoru (14. 2. 1945 – sic!), když dvě americká letadla rozstřílela nákladní auto u milínského hřbitova. Dopoledne toho dne se nad naší strechou s rachotem přehnala dvě letadla s červenými konci křídel. Když jsme zaslechli kulometnou střelbu, jedno letadlo provedlo nad Štěpánovic rybníkem prudký obrat a pálilo znovu. Po jejich odletu jsem běžel k silnici, kde ze zasaženého auta šlehaly plameny a stoupal hustý kouř. Auto bylo civilní, ale bylo natřeno khaki barvou, na korbě tehdy mimo jiné byl i barel s hořlavou látkou, takže po zasažení plynového kotle bylo ihned v plamenech. Tehdy bylo takové teplo, že jsem přiběhl v košili a jeden malý klučina dokonce naboso.“

Původně jsem tento a další útoky 15. února 1945 přisoudil 15. letecké armádě, což se nyní ukazuje jako mylná hypotéza. Žádná z jejích stíhacích skupin totiž hloubkový útok toho dne neohlásila. Navíc se mi ozval Russ Abbey, správce webu 55. stíhací skupiny 8. letecké armády. Z jeho sdělení vyplývá, že pravděpodobně šlo o jedno ze tří zničených vozidel, která nárokovala právě tato skupina, třebaže v prostoru Karlovy Vary-Cheb-Kulmbach (Bavorsko). Mimochodem, vedle případu v Chocenické Lhotě a Nepomuku to byl v českých zemích první doložený útok na silniční dopravu.

Zdroje:
Státní okresní archiv v Příbrami, fond Okresní úřad Příbram, pres. 85/1945, Tieffliegerangriffe im Bezirke Pibrams am 15. Februar 1945
Vodňany 1937-1945 : sborník prací a dokumentů k 50. výročí osvobození republiky. Vodňany : Městské muzeum a galerie, 1995, s. 14-15
ABBEY, Russ. Osobní sdělení, 2. března 2008
TRANTINA, B. Vzpomínka na jaro 1945. 1. část. Milínský zpravodaj. 2009, roč. 33, č. 4, s. 19
VOSTAREK, Jiří. Z obecních kronik. Milínský zpravodaj. 2014, roč. 38, č. 4, s. 16

  1. Roman Šimák
    21. ledna 2010 (16:22)

    Dobrý den. Má někdo informace o sestřelených letadlech nebo přistáníc, odhození bomb jižně od Prahy – obce Trnová, Líšnice, Klínec, Řitka? Můj otec si vzpomíná na čtyři případy. V případě zájmu mohu napsat více.R.

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s