Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: Mníšek pod Brdy, 19. dubna 1945

Aktualizováno: Mníšek pod Brdy, 19. dubna 1945

Pravděpodobně jeden z letounů z 362. stíhací skupiny, které předtím (nebo poté?) napadly nádraží v Dobřichovicích, zaútočil 19. dubna 1945 v 9.12 hodin na jedoucí nákladní vlak na trati Praha-Dobříš, v lese „Mokrý“, mezi stanicemi Mníšek pod Brdy (okr. Praha-západ) a Nová Ves pod Pleší.

Lokomotiva č. 423.0169 z vršovické výtopny byla vyřazena z provozu. Průvodčí František Mašanský (nikoliv Mošovský!) byl zabit na místě a je pohřben ve Vršovicích, kde bydlel, strojvedoucí Emanuel Krejčí a Jan Černý byli těžce zraněni, avšak oba zemřeli ještě týž den a jsou pochováni na hřbitově v Dobříši. Ostatních pět jejich kolegů – Alois Rott, Alois Kroužek, Josef Zámečník, Václav Vejvoda a Václav Prokeš – nebylo zraněno.

Piloti podle kroniky Mníšku pod Brdy měli na lokomotivu shodit bomby, ale to se jeví jako velmi nepravděpodobné, protože ostatní, úřední prameny, které se této události věnují, tuto informaci nezmiňují.

Vzápětí letouny na protektorátní silnici Praha-Strakonice na katastru obce Mníšek pod Brdy rozstřílely tři vojenské nákladní automobily, přičemž žádné oběti nebyly hlášeny.

K dalšímu případu došlo na stejné silnici (kilometrovník 19.4) na katastru Jíloviště – cílem se tentokrát stala dvě civilní nákladní vozidla jedoucí směrem na Prahu. První (s poznávací značkou PA-101541), které patřilo Augustinu Hajrovi z Rožmitálu pod Třemšínem čp. 15, bylo zcela zničeno, druhé (PA-40164), které provozoval Jan Kajger z Dobříše čp. 853, bylo podle místních četníků zapáleno.

Zdroje:
SOkA Praha-západ, fond Okresní úřad Praha-venkov-jih, karton č. 70, sign. III/2
Národní archiv, Zemské četnické velitelství Praha, karton. č. 904, inv. č. 7128/45
Národní archiv, Zemské četnické velitelství Praha, karton. č. 904, inv. č. 7196/45
Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, Hlášení o náletech, poruchách v provozu a sabotážích na železnicích v době okupace 1. 1.-5. 5. 1945, Bahndiensttelegramm 704-L
Státní okresní archiv Praha-západ, Archiv obce Mníšek pod Brdy, Pamětní kniha (bez vročení), s. 59

  1. IvoŠ
    5. listopadu 2006 (16:15)

    Mníšek p/B.V Dobříši na hřbitově (viz: http://www.vets.estranky.cz) je u zaměstnance drah, který zemřel tento den uvedeno příjmení Kočí. Jméno sedí.Jan Čermý je pohřben hned vedle něj.

  1. 7. srpna 2012 (20:39)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s