Úvodní stránka > Plzeňský kraj > Aktualizováno: U Blížejova zničen transport údajně s dělostřeleckou jednotkou

Aktualizováno: U Blížejova zničen transport údajně s dělostřeleckou jednotkou

Nad stanicí Blížejov (okr. Domažlice), v jejíž blízkosti právě projížděl vojenský transport č. 270756 směrem na Domažlice, 18. dubna 1945 nejprve zakroužily dva americké letouny.

Nalezené kulky v Blížejově

Z některých vagonů se prý ozvaly výstřely, které piloty přiměly, aby přivolali posilu. Snad až celkem šestnáct hloubkařů mezi 12.50 a 13.15 hodin zničilo osmnáct vagonů (podle jiného zdroje až třicet sedm) s municí a lokomotivu č. 524.128. Trať Plzeň-Česká Kubice-Fürth im Wald byla na dlouhou dobu zatarasena troskami.

Vlak údajně převážel „dělostřelectvo SS divize Herman Göring“, praví se v kronice stanice Staňkov. V té době obě divize toho jména (neměly nic společného s Waffen-SS, nýbrž spadaly pod Luftwaffe!) – Fallschirm-Panzer-Division 1 „Hermann Göring“ a Fallschirm-Panzergrenadier-Division 2 „Hermann Göring“ – byly nasazeny v Sasku proti Rudé armádě.

Podle hlášení plzeňského železničního ředitelství z 3. května 1945 počet mrtvých a zraněných vojáků nebyl znám. Ve zprávě Dopravního úřadu v Klatovech z 24. dubna 1945 je nopak uvedeno, že zahynuli tři muži, jedenáct bylo zraněno težce a jeden lehce. Mezi personálem žádné oběti nebyly. Kolejiště v délce 50 metrů bylo poškozeno.

Blížejovská staniční kronika dodává, že „část vojáků se zachránila a po kraji do konce váky se potulovali a žebrali“

Nedaleko místa útoku byly nalezeny, jak dokládá tento snímek, který jsem dostal od čtenáře, jenž chce zůstat v anonymitě, kulky a prázdné nábojnice ráže 12,7 milimetru, přezka z opasku příslušníka Luftwaffe (pokud by skutečně existovala jednoznačná souvislost s tímto útokem, šlo by stále o indicii, nikoliv přímý důkaz ohledně identifikace jednotky) a kapesní nůž. Velký předmět uprostřed vzdáleně připomíná hlavici rakety HVAR, ale ve skutečnosti není žádná spojitost mezi tím a útokem – jde spíše o fragment dělostřeleckého (protitankového???) granátu… Nejsem znalcem v této věci, rád se nechám tedy poučit.

Zdroje:
Národní archiv, fond Sbírka staničních kronik, karton č. 4, inv. č. 72, stanice Blížejov; karton č. 49, inv. č. 1078, stanice Staňkov
Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, karton č. 4767, inv. č. 1380-45
SOA Plzeň, fond Archiv Jihozápadní dráhy Plzeň, inv. č. IV-32-BU-1/439-45

 1. felix
  25. září 2007 (17:37)

  Hloubkaři v BlížejověTohle místo jsem našel, je to asi 50 metrů za hřbitovem v Blížejově kde se lomí trať směrem na Domažlice. Spousty vystřelených kulek z palubních kulometů hloubkařů a torza vybuchlé munice do německých zbraní jsou toho svědkem . Jinak nic zajímavého.

 2. Koza
  29. května 2008 (23:45)

  PoznámkaJako dítě jsem slyšel vypravět o této akci hloubkařů s tím, že vlak stál na stanici. Prý řadu vagonů podelně rozpůlili.

 3. Brooks
  20. května 2009 (12:54)

  Také nálezyMísto jsem navštívil ještě dříve než jsem věděl přesnější polohu místa střelby. Naleznuty roztržené nábojnice a pár kulek, jinak nic mimořádného

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s