Úvodní stránka > Plzeňský kraj > Aktualizováno: Pumy zasáhly nádraží i domy v Mladoticích

Aktualizováno: Pumy zasáhly nádraží i domy v Mladoticích

Těžké chvíle prožily Mladotice (okr. Plzeň-sever) 30. dubna 1945. Hloubkaři se zřejmě zaměřili na místní železniční stanici, v níž se potkávají dvě tratě: první, z Rakovníka, zde končí, druhá, ze Žatce, vede dále do Plzně.

Podle obecní kroniky se americké letouny objevily od východu v 7.30 – spatřil je nad hřbitovem mimo jiných starosta Krejčí, když s několika muži vyrazil do Plas na odvod koní. Od časného rána svítilo slunce, viditelnost byla tedy dobrá.

Stíhačky dvakrát zakroužily, pak se šest z nich oddělilo a pokračovalo směrem k Plzni. Zbývající během několika minut svrhly údajně celkem 22 pum – místa jejich dopadu jsou vyznačena na náčrtku. Při pohledu na něj zjistíme, že dvě těsně minuly zdejší výtopnu, aniž by ji zřejmě vážně poškodily, jedna explodovala přímo v kolejišti (po náletu bylo zjištěno, že chybí část třetí koleje), další v domě čp. 40, kde se nacházely byty železničních zaměstnanců, několik kráterů zůstalo na okolních polích. Při náletu, bohužel, značně utrpěla zástavba v obci, severně a severozápadně od návsi.

Mladotice - krátery

Mladotice - stav v roce 2009
Pohled na dnešní Mladotice (převzato ze Seznam.cz)

Mladotice - výtopna
Výtopna (stav v roce 2006 vidíte na snímku od Pavla Spěváka) v té době již sloužila pouze k doplňování vodou a uhlím, samotné lokomotivy byly již před válkou převedeny do Rakovníka.

Zahynuli tři obyvatelé Mladotic: Božena Melchrová, Barbora Brunclíková a Jiří Chmelnický. Nejhůře byl postižen statek čp. 25 manželů Piškulových, v němž byly zcela zničeny hospodářské budovy, stroje a zásoby. Velké ztráty byly evidovány i u živého inventáře: dva koně a čtvrnáctidenní hříbě, sedm kusů hovězího dobytka, 12 selat, čtyři vepři, 10 hus a 23 slepic. Exploze pobořily i sousední usedlosti čp. 7, 8, 27 a 50, ale, jak poznamenává kronikář, v obci by se stěží našel dům bez rozbitých oken nebo střechy.

Na nádraží byly vyřazeny z provozu dvě lokomotivy, jeden voják byl zraněn těžce a jeden lehce.

Do odklízení sutin a oprav se ihned zapojili také lidé z okolních obcí, ale chyběly střešní tašky, které se podařilo opatřit v Žihli.

S velkou pravděpodobností útok podnikla 396th Fighter Squadron 368th Fighter Group 9. letecké armády. Z hlášení o misích 30. dubna 1945 se totiž dočteme, že proti „M/Y Mladolice“ (připojené souřadnice odpovídají Chrášťovicím, které leží asi tři kilometry severně od Mladotic) piloti použili deset 500liberních pum a 16 raket HVAR.

Zdroje:
Kronika obce Mladotice, I. díl (1929-1967), s. 229-230 (za kopii děkuji paní Kučerové z OÚ)
Air Force Historical Research Agency, 368th Fighter Group, OPREP No. 426 for 24 hours ending midnight 30 April 1945
Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, Hlášení o náletech, poruchách v provozu a sabotážích na železnicích v době okupace 1. 1.-5. 5. 1945, Bahndiensttelegramm 1029-L
100 let místní dráhy Rakovník – Mladotice : 1899 – 1999. Připravili Vladimír Zuzka et al. [Plzeň] : Spolek přátel místních drah, 1999, s. 76-77.
Národní archiv, fond Sbírka staničních kronik, karton č. 35, inv. č. 727, Mladotice

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s