Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: Svárov, 4. května 1945

Aktualizováno: Svárov, 4. května 1945

Hloubkový útok se nevyhnul ani populárnímu Posázavskému pacifiku – 4. května 1945 se jeden letoun přehnal přes Týnec nad Sázavou a u Svárova (místní část Poříčí nad Sázavou; okr. Benešov) na trati Vrané nad Vltavou-Čerčany zničil lokomotivu č. 423.0154 (díky G. Höhnovi za pomoc při její identifikaci) z výtopny Vršovice-Nusle, která táhla osobní vlak č. 3613. Čas útoku můžeme jen odhadnout z jízdního řádu: tento vlak měl z pět kilometrů vzdálených Čerčan vyrazit směrem na pražské hlavní nádraží přesně ve 13.30 hodin. Minimálně dva útoky byly zaznamenány východně od Vltavy (resp. severovýchodně od Prahy) 4. května 1945, přitom toho dne měly američtí piloti zakazáno nad tímto územím operovat, protože hrozilo nebezpečí, že se střetnou se sovětskými protejěšky, a proto tento případ je však nanejvýš záhadný.

Zdroj: BERKA, Miroslav. Posázavský pacifik: Historie železnice a trampingu na Zlaté řece. Praha : NADAS, 1991, s. 51

 1. Arnošt
  18. září 2012 (19:38)

  Zdá se mi to poněkud zmatené, protože za války byla mezi Jílovým a Prahou výluka a to z důvodu zabrání tunelů pro válečnou výrobu mezi Štěchovicemi a Vraným n. Vlt. tudíž nic nejezdilo. Nemohl tedy být ani v jízdním řádu uveden žádný vlak z Čerčan do Prahy po této trati. A.

 2. 18. září 2012 (20:07)

  Díky, to je důležitá poznámka. Faktem je, že jsem čerpal pouze z výše uvedené knihy.

 3. Jiří Bares
  2. února 2015 (00:45)

  Potvrzuji pravdivost tohoto náletu . Byl jsem jeho očitym svědkem . Šlo o skupinu lightningu.Prostrilenou lokomotivu jsme si prohlíželi týž den (pátek 4.5.) odstavenou na nádraží v Cercanech. Vlaky do Jiloveho samozřejmě jezdily (bylo to tehdy okresní město), par mých spolužáků z Tynce n.S. dojizdelo do gymnázia do Benešova. V Týnci v té době fungovala Janečková zbrojovka (před válkou a pak opět po válce Jawa), kam dojizdelo dělnictvo z Posázaví.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s