Úvodní stránka > Hloubkaři mimo české země > Aktualizováno: Německá torpédovka těžce poškozená palbou stíhaček

Aktualizováno: Německá torpédovka těžce poškozená palbou stíhaček

Ta zpráva zněla celkem neuvěřitelně: Američtí stíhači s použitím pouze svých palubních zbraní potopili německou válečnou loď!

Pravda je to jen částečná, jak nedávno doložil Daniel L. Haulman, uznávaný expert na 332nd Fighter Group. Na plavidlo, které bylo dodatečně identifikováno jako původně italský torpédoborec Guiseppe Missori o výtlaku 806 tun, po kapitulaci Itálie zabavený Němci a zařazený jako torpédovka s označením TA-22 do sestavy 6. Torpedoboot-Flottille v Jaderském moři, zaútočili poblíž Terstu čtyři piloti z 302. perutě: 1st Lt. Laurence D. Wilkins, 1st Lt. Freddie E. Hutchins, Capt. Wendell O. Pruitt a 1st Lt. Gwynne W. Pierson 25. června 1944 (některé zdroje nesprávně uvádějí 9. června 1944).

Brzy se z trupu vyvalil černý dým. Osudným se pro TA-22 stal zásah jedné z min na palubě. Následovala mohutná exploze. Poškození dosáhlo takového stupně, že TA-22 byla vyřazena ze služby jako neopravitelná, a těsně před koncem války ji vlastní posádka potopila v Terstu, aby nepadla do rukou nepřítele. Tato epizoda se objevila i ve filmu Red Tails.

Rozhodující podíl na tomto úspěchu byl přiznán Pruittovi a Piersonovi, kteří byli podle C. Bucholtze vyznamenáni Distinguished Flying Cross. V seznamu nositelů DFC, který nedávno zveřejnil právě D. Haulman, sice Pruitta a Piersona najdeme, ovšem datum u jejich záznamu je v obou případech odlišné: první jmenovaný obdržel DFC za svou účast na misi 27. srpna 1944, kdy v Československu zničil na zemi pět nepřátelských letadel, a druhý za misi 14. srpna 1944.

Zdroje:
BUCHOLTZ, Chris. 332nd Fighter Group – Tuskegee Airmen. Oxford : Osprey Publishing, 2007, s. 45
http://www.wlb-stuttgart.de/seekrieg/44-06.htm
HAULMAN, Daniel L. Tuskegee Airmen chronology [online]. 23 November 2012, s. 35-36. Dostupný z WWW: <http://www.afhra.af.mil/shared/media/document/AFD-100413-023.pdf&gt;
HAULMAN, Daniel L. Chronological table of Tuskegee Airkrmen earned the Distinguished Flying Cross, by date of the action for which it was awarded [online]. Dostupný z WWW: <http://www.afhso.af.mil/shared/media/document/AFD-101229-013.pdf&gt;

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s