Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: Američané zaměnili vlasovce za Němce

Aktualizováno: Američané zaměnili vlasovce za Němce

První divize Ruské osvobozenecké armády, známé jako vlasovci, kteří se nečekaně postavili na stranu povstalců v Čechách, se 4. května 1945 přesouvaly v několika proudech od Rakovníka a Lán na Berounsko.

Početné jednotky neunikly pozornosti hloubkařů, kteří toho dne operovali nad Čechami naposledy, a to především v prostoru mezi Prahou, Ústím nad Labem a Karlový Vary. U Nižboru, v lese u Zelené boudy, kterým vede silnice z Lán, zapálili několik nákladních aut a povozů. Američané ruské vojáky zjevně považovali za Němce. Podle Stanislava A. Auského přišlo o život „několik desítek vojáků a důstojníků“. Vlasovci střelbu neopětovali, mávali rukama a rozvinuli červeno-modro-bílé vlajky, což mělo přimět piloty k odletu.

Letouny mohly patřit k 474th Fighter Group 9. letecké armády. Odpovídal by tomu (ovšem jen částečně) popis události, která se stala během jedné ze tří misí této skupiny 4. května 1945. Američané byli kolem 13. hodiny pozemní kontrolou navedeni proti nepřátelské jednotce v okolí Berouna. Skutečně zde objevili asi 800 až 1000 mužů v modro-zelených uniformách (což je ale podivné, ale chybu ani v tomto případě nelze vyloučit – wehrmacht i ROA totiž používaly uniformy v šedé barvě). Letouny se vzdálily (právě kvůli zmíněným vlajkám), aniž by zaútočily! Obdobně se zachovali piloti 365th Fighter Group jihozápadně od Prahy.

Kronikáři na Berounsku zaznamenali 4. května 1945 i další nálety na vlasovce – u Levína, kde byla „celá kolona zmasakrována“ (jedna fotografie zachycuje dvě hořící vozidla v obci na dnešní silnici č. 605, u domu čp. 29), u Otročiněvsi (poblíž železnorudného dolu Krušná Hora), kde byla zničena tři nebo čtyři nákladní auta, a patrně také u Loděnic (na místě zvaném Holé vrchy).

Zdroje:
AUSKÝ, Stanislav A. Vojska generála Vlasova v Čechách. 2., rozšířené vyd. Praha: Vyšehrad, 1996, s. 96-97
ŽÁČEK, Pavel. Prahou pod pancířem vlasovců. Praha : Mladá fronta, 2014, s. 28. České květnové povstání ve fotografii; sv. 4.
KOCH, Gary. Osobní sdělení, 24. června 2008
SLÁDEK, František. Květnové dny na Berounsku 1945. Beroun : Okresní národní výbor v Berouně, 1985, s. 13-17
http://www.mining.cz/TEXTY/KrusnaH/Krusnah.htm

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s