Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Aktualizováno: Krašovice, 29. dubna 1945

Aktualizováno: Krašovice, 29. dubna 1945

V kronice Třebkova (okr. Písek) je o hloubkařích u roku 1945 uvedena tato poznámka (cituji v původním znění): „V Krašovicích (okr. Písek, asi čtyři kilometry jihovýchodně od Třebkova – pozn. FV) byli ubytováni němci, měli na dvoře u Měnečků (či Němečků) kuchyni, Američani je zpozorovali z letadel a hodili tam bombu, urazilo to svobodnému chlapci bradu, živ byl 1 týden, pak zemřel, to se událo 27. dubna, Americký letci znemožnili veškerou dopravu na tratích i silnicích.“

Jak mi sdělil Petr Vaculčík, který kroniku zveřejnil na své webové stránce, nelze se na datum zcela spolehnout, protože byla sepsána zpětně. Není tedy vyloučeno, že autor měl na mysli 29. dubna 1945, kdy byla v Krašovicích podle souhrnného hlášení velitelství četnického oddělení v Písku kolem 9. hodiny napadena blíže neurčená jednotka SS.

Letouny na obec svrhly čtyři pumy, jejichž exploze si spolu s kulometnou palbou vyžádaly život jednoho vojáka. Jeden místní občan byl težce zraněn a čtyři lidé německé národnosti (asi uprchlíci) utrpěli lehké zranění. Dvacet hospodářských o obytných budov bylo poškozeno.

Karel Havlík uvedl na pravou míru záznam v citované kronice: Statek patřil ve skutečnosti rodině Měsíčků. V době náletu se zde nacházel syn Josef, který zemřel na následky zranění 4. května 1945, se svou babičkou, ostatní vyvázli bez újmy na zdraví díky tomu, že odešli na bohoslužbu v Čížové.

Zdroje:
Národní archiv, Zemské četnické velitelství Praha, karton. č. 904, inv. č. 7651/45
Pamětní kniha obce Třebkov 1924-1958
HAVLÍK, Karel. Osobní sdělení, 24. července 2008

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s