Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: Sloupek v Dolních Mokropsech hloubkaři neprostřelili

Aktualizováno: Sloupek v Dolních Mokropsech hloubkaři neprostřelili

Trojice amerických jednomotorových stíhaček si vzala na mušku 4. dubna 1945 ve 13.45 jedoucí lokomotivu č. 434.2306, která se blížila k dnešní zastávce Černošice-Mokropsy (okr. Praha-západ).

Lokomotiva byla sice vyřazena vyřazena z provozu, ale v kotli bylo napočítáno jen pár zásahů… Otvor v železném sloupku stojícím hned vedle kolejí mezi zastávkami Černošice a Černošice-Mokropsy u kilometrovníku 14.8, o kterém jsem se domníval, že dodnes připomíná tento útok, ve skutečnosti vznikl průstřelem jinou zbraní než leteckým kulometem ráže 12,7 milimetru.

Prostřelený sloupek v Černošicích
(Foto Petr Kubín)

Podle hlášení zdejších četníků houbkaři lokomotivu nejprve přeletěli od jihovýchodu, nad Kosoří severně od Dolních Mokropes provedli obrat a vrátili se zpět, útok byl proveden z výšky max. 50 metrů.

Zatímco strojvedoucí Zdeněk Kříž s topičem vlaku vyvázl bez újmy na zdraví, mezi kolemjdoucími, kteří se skrývali u bývalého penzionu herce Jiřího Steimara (čp. 468), byly čtyři oběti: Emanuel Šmejkal, železniční dělník, zemřel na místě, Jaroslav Šimek, Karel Jiruš a Miroslav Jiruš byli zraněni. První pomoc jim poskytli MUDr. Stoll z 3. náhradního a výcvikového ženijního praporu SS, který sídlil v Černošicích, a MUDr. Josef Blovský z Dolních Mokropes a následně byli převezeni četnickým vozem do Prahy.

Zdroj: Národní archiv, fond Zemské četnické velitelství Praha, karton č. 904, inv. č. 7737/45

 1. Petr Dousek
  11. července 2013 (18:21)

  Ten prustrel na fotografii (v L-profilu u 14.8km cernosicke trate) ma prumer neco malo pres 7mm. Z tehdejsich leteckych zbrani by tedy pripadal v uvahu maximalne .30 nebo .303 (British) Browning (strely o prumeru 7,8mm/7,9mm).
  Kazdopadne US letouny, operujici v te dobe nad protektoratem, jiz byly vyzbrojene minimalne kulomety M2 Browning raze .50 (12,7mm). S vyjimkou Sovety zde pouzivanych P-39 Airacobra, majici mimo jine 4 kulomety .30 Browning v kridle.

 2. 17. července 2013 (09:09)

  Díky, pane Dousku, myslím, že Vaše vysvětlení je naprosto jasné a vyvrací obecně přijímanou hypotézu, na čemž jsem se rovněž podílel, přiznávám:-). Příspěvek opravím s odkazem na Vás.

 3. Pavel Hora
  7. července 2015 (21:09)

  Já si na tuto situaci pamatuji (bylo mi 7). Letadlo nalétávalo směrem od Mokropeské školy a tam zahajovalo palbu. My pak sbírali nábojnice t.zv. „kotlárny“ (12,7) a články náboj. pású „prstýnky“. Divím se že zde není zmínka o náletu na nádraží v Dobřichovicích někdy asi koncem září 44. Šel jsem přes velký lán strniště od restaurace Pod lipou na Vráži (kam jsme chodili na vyučování)směrem k Mokropeské škole (obsazené němci) a odtud jsem pozoroval čertovo kolo (nakloněnou kružnici) útočících letadel. Pak se jeden odpoutal a šel si mě prohlédnout. Přelétával mě ve výši jen několika metrů. Mám dojem že to bylo letadlo s hvězdicovým motorem a asi modré.Jen si pamatuji.bílé zuby pilota. Z toho usuzuji že to byl černoch. Doma mě maminka musela vykoupat!!

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s