Úvodní stránka > Praha > Aktualizováno: Mustang s Capt. Holmesem se zřítil v Ruzyni

Aktualizováno: Mustang s Capt. Holmesem se zřítil v Ruzyni

Na časté přelety hloubkařů, kteří se jako by křídly dotýkaly střech, a na rachot protiletadlových děl, která bránila ruzyňské letiště, byli obyvatelé této obce v dubnu 1945 zvyklí. Proto je nemohlo překvapit, když asi ve čtyři hodiny odpoledne 16. dubna 1945 spatřili jeden americký letoun P-51 Mustang s černo-bílou šachovnicí na přídi, jak se blíží od západu. Brzy však poznali, že není něco v pořádku: nápadně ztrácel výšku a zanechával za sebou pruh černého kouře…

Mustang se nakonec zřítil na pozemku bývalého zahradnictví pana Buzka, u dnešní Evropské třídy, na dohled od ruzyňské zástavby. Jeho pilot, Capt. Robert B. Holmes ze 78th Fighter Group 8. letecké armády, na místě zahynul. Těžko říct, zda se pokoušel o nouzové přistání. Ve svém hlášení četníci ze stanice v Ruzyni konstatovali, že letoun „typu Mustang“ shořel a jako čas havárie uvedli 16.15.

Když tam přiběhl tehdy 21letý Josef Strach, který bydlel poblíž, letadlo obklopoval již hlouček jiných lidí. Prý trvalo ještě nějakou dobu, než dorazili první němečtí vojáci, přestože jedna z posádek sídlila v ruzyňské škole. Mohl si tedy vše prohlédnout zblízka. V rozhovoru v roce 1993 vzpomínal, že na první pohled pilot neměl zjevné známky nějakého zranění, zdálo se, jako by usnul a nemohl se probudit… Stále seděl připoutaný, s hlavou pokleslou na prsou. Na ruce měl velké hodinky a za zády ochrannou pancéřovou desku.

Capt. Holmes
Na místě havárie byla 16. dubna 2005 odhalena díky rodině Buzkových pamětní deska, která je stále přístupná (Foto autor)

Capt. Holmes byl ještě večer téhož dne v podstatě tajně, bez obřadu, pochován u zdi ruzyňského hřbitova (shodou okolností vedle byly později uloženy ostatky vlasovců, kteří v okolí padli během pražského povstání), a to do 6. srpna 1946, kdy bylo jeho tělo americkou vojenskou komisí identifikováno, exhumováno a převezeno na vojenský hřbitov nejprve do Francie a pak na Fort Snelling National Cemetery (sekce C-25, hrob č. 14327) ve státě Minnesota.

Na rozdíl od Capt. Manforda O. Croye Jr., který padl rovněž 16. dubna 1945, byl Capt. Holmes k 1. září 1945 stále oficiálně veden jako „nezvěstný“.

Capt. Holmes
Místo, kde byl Capt. Holmes původně pohřben. (Foto autor)

Capt. Holmes
Faksimile části seznamu exhumací v bývalém Československu se jménem Roberta B. Holmese

James E. Tudor, který se staral se dvěma kolegy o mustang Capt. Holmese, ho charakterizoval jako introvertního mladíka, který nekouřil ani nepil a měl přátelský vztah se svými mechaniky. „Když se Holmesova matka dozvěděl o jeho smrti, napsala mi s prosbou, že by se ráda dozvěděla podrobnosti. Adresa zněla: James Tudor, šéf pozemního personálu, někde v Anglii. Přesto dopis kupodivu došel v pořádku,“ vzpomínal s pohnutím v roce 1993 J. Tudor.

Capt. Holmes
Letoun Capt. Holmese (sér. číslo: 44-63214, imatrikulace: MX-R) na domovské základně 78. stíhací skupiny v anglickém Duxfordu v dubnu 1945 (Foto archiv autora)

Capt. Holmes
Capt. Robert B. Holmes (uprostřed) obklopený svými mechaniky: Jamesem E. Tudorem (vlevo) a Robertem L. Thoutem. Pod kabinou je vidět svastika symbolizující Holmesovo vzdušné vítězství. (Foto archiv autora)

Během své poslední mise Capt. Holmes, který vedl červený roj 82th Fighter Squadron, měl poškodit pět neidentifikovaných německých letounů na neznámém letišti v prostoru „Praha-Plzeň“, pravděpodobně v Mariánských Lázních (zde byl ostatně sestřelen Holmesův kolega – 2nd Lt. Fred R. Swauger ze žlutého roje téže perutě). 82th Fighter Squadron se podle všech indicií nakonec ocitla i nad ruzyňským letištěm. Osudným se Holmesovi stal zásah flakem, který byl umístěn poblíž.

Podle kroniky 78th Fighter Group od Garryho Frye byl Capt. Holmes přidělen k 82nd Fighter Squadron 18. prosince 1944, ovšem již 21. listopadu v okolí Hannoveru sestřelil Bf 109. Tento rozpor lze vysvětlit s pomocí statistického přehledu 8. letecké armády od Kenta D. Millera: V té době Capt. Holmes sloužil u štábní letky skupiny, od 2. února 1945 působil jako velitel C letky 82nd Fighter Squadron. 11. ledna 1945 převzal Air Medal od velitele 78th Fighter Group Col. Frederica C. Graye, Jr.

Capt. Holmes Encounter Report

Křídlo z P-51 Capt. Holmese
Část křídla (Foto sdružení Letecký archiv via Pavel Krejčí)

Capt. Holmes
Úlomek plechu se zbytky zeleného nátěru (Foto autor)

Zdroje:
FRY, Garry L. Eagles to Duxford : The 78th Fighter Group in World War II. St. Paul : Phalanx, 1991, s. 107 a 133.
MILLER, Kent D. Fighter units & pilots of the 8th Air Force : September 1942-May 1945. Atglen, PA: Schiffer Pub., 2001. Volume 1, Day-to-Day Operations – Fighter Group Histories, s. 292-293.
FOUD, Karel, KRÁTKÝ, Vladislav, VLADAŘ Jan. Poslední akce. Plzeň : Nava, 1997, s. 34-35
STRACH, Josef. Osobní sdělení z 20. června 1993.
TUDOR, James E. Dopis z 12. července 1993
SHEPARD, Curtis. Osobní sdělení z 4. března 2009
PLAVEC, Michal, VOJTÁŠEK, Filip, KAŠŠÁK, Peter. Praha v plamenech : Nálety na hlavní město za druhé světové války. Cheb : Svět křídel, 2008, s. 307.
Národní archiv, fond Zemské četnické velitelství Praha, karton č. 904, inv. č. 6759/45

 1. 20. prosince 2007 (01:46)

  Můj děda Rudolf Pohl, mi o této události vyprávěl, ale bez bližších časových údajů. V roce 1945 byl studentem posledního ročníku obchodní akademie v Resslově ulici a během týdne pak museli vždy odpracovat nějaké hodiny ve prospěch „říše“. On byl společně s několika spolužáky nasazen na letišti v Ruzyni (nějaké pomocné práce, úklid atd.). Vzpomínal, že někdy před koncem války zaůtočili američané(dosti nečekaně, protože sirény prý ani nehoukly) také na letiště v Ruzyni. Ozvaly se motory, a pak střelba, kterou začal sporadicky opětoval letištní flak. Oni byli schováni v nějakém příkopě, kam zalehli hned jak začala střelba. Když pak vzhlédli, viděli zasažený kouřící letoun („štíhlý stříbrný trup a rovné konce křídel“ z čehož jsem usoudil na Mustanga) jak se vzdaluje směrem na Prahu a padá k zemi. Byť znám veškerou základní literaturu na toto téma, zaujali mne fotografie z místa nálezu a potěšilo odhalení pomníku Capt. Holmesovi. Díky za opravdu kvalitní blog a zajímavé čtení!!! „Check six!“

 2. Michal Holý
  7. března 2009 (17:12)

  Dala by se zde uvést přesná lokalita pamětní desky Capt. Holmese v Divoké Šárce?

 3. Martin Drbal
  18. května 2009 (07:12)

  pomníkZdravím Vás a chtěl bych se zeptat, kde přesně se onen nově vybudovaný pomník nachází. Díky za odpověď

 4. 23. září 2009 (23:23)

  LokacePomník najdete na kraji remízku, cca tady: N50°05,740 E14°18,407

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s