Úvodní stránka > Praha > Aktualizováno: Američané poprvé útočí na letiště v Ruzyni

Aktualizováno: Američané poprvé útočí na letiště v Ruzyni

Během souboje s německými stíhacími letouny Fw 190 od II./JG 301, který se odehrál před polednem 2. března 1945 nad Saskem a Čechami, tři piloti 352nd Fighter Group zaútočili – jako vůbec první Američané – na ruzyňské letiště.

Lt. Col. Willie O. Jackson, Jr. ze štábní letky 352nd Fighter Group a 1st Lt. Charles C. Pattillo ze 486th Fighter Squadron zde poškodili po dvou letadlech neznámého typu a Capt. Chester V. Harker ze stejné perutě poškodil po jednom Fw 190 a Me 410. Aniž by to pochopitelně tušili, šlo současně o první akci hloubkařů na území Prahy v dnešních hranicích.

Připojuji stručné vizitky těchto pilotů:
Lt. Col. Willie O. Jackson, Jr. (104 misí; celkem za války sestřelil sedm nepřátelských letounů jistě, jeden pravděpodobně a tři poškodil, na zemi zničil a poškodil po čtyřech letounech; vyznamenaný DFC a Silver Star)
1st Lt. Charles C. Pattillo (37 misí; celkové skóre: 0-0-0 a 6-5; DFC s OLC, Air Medal s 10 OLC)
Capt. Chester V. Harker (109 misí během dvou operačních turnusů; celkové skóre: 1,5-2-1 a 3-3; DFC s OLC, Air Medal s 10 OLC)

Zdroje:
MILLER, Kent D. Fighter units & pilots of the 8th Air Force : September 1942-May 1945. Atglen, PA: Schiffer Pub., 2001. Volume 1, Day-to-Day Operations – Fighter Group Histories, s. 174
PLAVEC, Michal. Bomby pod Řípem : Nálety na Kralupy nad Vltavou, Neratovice, Veltrusy, Hněvice, Mělník, Roudnici nad Labem a další sídla během druhé světové války. Cheb : Svět křídel, 2008, s. 77-82.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s