Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Aktualizováno: Hloubkař 1st Lt. Robert W. Whitehead sestřelen v souboji u Srubce

Aktualizováno: Hloubkař 1st Lt. Robert W. Whitehead sestřelen v souboji u Srubce

Čtenář z Českých Budějovic mi poslal kopii fotografie původního pomníku, odhaleného 28. září 1945 u obce Srubec (okr. České Budějovice), na místě, kde 11. dubna 1945 zahynul 1st Lt. Robert W. Whitehead v troskách svého letounu P-38 Lightning.

1st Lt .Whitehead, příslušník 37. perutě 14. stíhací skupiny 15. letecké armády, si se svými kolegy ten den dopoledne připsal na konto několik z provozu vyřazených lokomotiv v jižních Čechách. Byl sestřelen v souboji s dvojicí německých Fw 190 (jejich příslušnost ke konkrétní jednotce není zatím potvrzena, spekuluje se o bitevní eskadře SG 10), které se vracely na letiště v Plané u Českých Budějovic (opět pravděpodobně) z akce na Moravě nebo v Rakousku.

Kronika obce Srubec doslova uvádí: „Brzy po jejich příchodu (německých vojáků – pozn. FV) odehrál se nad Srubcem 11. dubna 1945 letecký souboj, při kterém bylo sestřeleno americké letadlo, které řídil kanadský pilot 19letý Bobby Veith. Letadlo dopadlo na pole pana Šulisty a celé shořelo. Mladý nadějný hoch-hrdina položil svůj život daleko od své vlasti.“

Součástí příslušného Missing Air Crew Report je také jednoduchá mapka jihozápadních Čech a bavorského pohraničí, na níž je křížkem vyznačeno místo, kde se měl pro 1st Lt. Whiteheada osudný souboj odehrát, resp. kde byl jeho letoun naposledy spatřen. Leží pár kilometrů na sever u Strakonic, u obce Černíkov, tj. asi padesát kilometrů severozápadně od Srubce.

MARC 1/Lt Whitehead

1st Lt. Harry R. Morris Jr., který zmíněný Fw 190 následně sestřelil, vypověděl, že „1st Lt. Whitehead byl v 10.40 napaden ve výšce dva tisíce stop (asi 600 metrů – pozn. FV) zezadu a mírně zespodu jedním Fw 190. Whiteheadův letoun okamžitě začal hořet a střemhlav se zřítil k zemi. Neviděl jsem, že by pilot vyskočil“.

Ostatky 1st Lt. Whiteheada, který se narodil 14. října 1921 ve státě Indiana, jsou nyní uloženy na vojenském v Agustě, stát Michigan (Ft. Custer National Cemetery).

Původní pomník 1/Lt Roberta W. Whiteheada ve Srubci

Další fotografie jsem dostal od Vladimíra Kose z Třeboně, člena Klubu historie letectví z Jindřichova Hradce:

Pametni deska R. W. Whiteheadovi ve Srubci
Současná pamětní deska ve Srubci (použité díly nejsou jistě originální – pozná někdo ze čtenářů, z jakého letounu pocházejí?)

Pametni deska R. W. Whiteheadovi ve Srubci
Detail textu

Symbolicky pomnik R. W. Whiteheada v Dobre Vode
Pomník na hřbitově v Dobré Vodě, kde byly ostatky 1st Lt. Whiteheada uloženy. Všimněte si nesprávného přepisu jména pilota na listu vrtule: Bob Weit.

Symbolicky pomnik R. W. Whiteheada v Trebotovicich
Pomník v dnešní podobě (jeho součástí je deska se správným jménem)

Trosky Fw 190 u Ledenic
Trosky výše zmíněného německého letounu Fw 190 u Ledenic (asi 6 kilometrů východně od Srubce)

Zdroje:
Air Force Historical Research Agency, Missing Air Crew Report No. 13980 (za kopii děkuji Peteru Kaššákovi)
SOkA České Budějovice, Kronika obce Srubec 1928-1989, s. 363

 1. Vladimír Kos
  21. března 2007 (14:05)

  R.W.Whitehead.Posílám vám foto pomníčku na hřbitově v Dobré Vodě u ČB kde byl R.W.W.pochován.

 2. Vladimír Kos
  21. března 2007 (14:08)

  Ledenice.Posílám vám fotku Fw 19 který R.W.W. 11.4.45 sestřelil, ale vzápětí dalším hloubkařem napaden, také skončil na zemi nedaleko Ledenic.

 3. Karel Mika
  18. května 2007 (11:23)

  symbolický hrobsymbolický hrob R.Whiteheada je stále k vidění na Třebotovickém hřbitově (poblíž Dobré Vody u CB)

 4. Yves
  2. března 2009 (18:54)

  kusy letounuPravidelně každý rok objíždíme pomníčky sestřelených pilotů a ve Srubci jsem předloni dostal od jednoho místního sedláka dva náboje do kulometu,plexisklo z rozbité kabiny(ovšem jenom kousky) a úlomky z trupu letadla,které prý vyoral někdy před 20-ti lety na poli.také nám ukázal,kde byl stroj po sestřelu zaryt v zemi .Dlouho se s těmito relikviemi loučil a přinesl je v pulitru od piva .Jedna ze střel je svítící.Mám na to svědky-celý náš Veteran Army club Jižní Čechy a tak věřím,že i zabetonované kusy dílů na pomníčku budou autentické.Mimochodem ten pomník proti původnímu je hrůza.Yves-VAV club Jižní Čechy.

 5. 29. prosince 2009 (19:34)

  Bob WeitMoji rodiče mi často o tomhle leteckém souboji vyprávěli – odehrával se nad naší obcí a oni právě pracovali na poli. Zmíněný pilot při soubuji odhodil obě přídavné palivové nádrže – jedna spadla přímo za naší stodolou – jako kluci jsme se na nich v létě na rybníce něco navyváděli! Na třebotovický hřbitov jsem často chodil cestou ze školy na hrob pilota Boba Weita – škoda, že ten nápis na vrtuli přepsali – mohl to být originál. Pilota pohřbíval tehdejší hrobník pan Zeman z Dobré Vody. Tělesné ostatky pilota v červenci 1945 exhumovali a odvezli do USA. Trosky z letounu P 38 odvezli Němci ze Srubce do slévárny Union (pozdější Motor Č.Bu.)- dělníci tam část vrtule schovali, důlčíkem vyklepali datum se jménem pilota a dali na hrob.

 6. Lenka Podlešáková
  2. dubna 2010 (23:51)

  Jméno?Prosím vás nevíte někdo jak se jmenoval Robert druhým jménem?? Začíná na W. Děkuji

 7. Vladimí Veit
  3. července 2010 (15:15)

  Veith? Weit? nebo Whitehead? Dvě jména by se podobali mému. Je to nějak popletené. Jak se tedy skutečně jmenoval pilot sestřelený u Srubce. Mimochodem: Srubec je nyní moje adresa.Vl. Veit

 8. Filip
  7. července 2010 (12:04)

  Weit nebo Whitehead?Dobrý den, tento pilot byl pohřben jako Bob Weit, ovšem správně jméno zní Robert W. Whitehead. Jinými slovy, jde o jednu osobu.

 9. 7. ledna 2011 (12:04)

  Pamětník…Ahoj všem, tady je zajímavý článek o Whiteheadovi, který psal tchán. http://jantarovakomnata.cz…h.htmlJá byl na místě dopadu hledat s detektorem kovů a narazil jsem tam na místního, který mi pověděl, že mladičký pilot byl černoch a že jeho tělo po dopadu naložil do dřevěných necek v jeho stodole cca 50m od dopadu trosek a že během 15min byli na místě Němci, kteří tělo odvezli i se zbytky letounu, včetně záznamu z fotokulometu. Tělo bylo pohřbeno na Dobré Vodě a po x letech bylo tělo exhumováno a odvezeno do rodné země pilota. Každý rok se u pomníčku scházejí lidé s květinami na výročí úmrtí mladého pilota.

 10. Miroslav Musil
  10. dubna 2011 (22:03)

  Robert "Bob" WhiteheadNavštěvoval jsem už za komančů památník i hrob Boba Whiteheada, účastil jsem se i slavnostního odhalení nového pomníčku. Trochu mě urážela účast zástupců ČSLA včetně přeletu stíhaček, pak jsem si řekl, vzdali čest kolegovi sice pozdě ale přece…Cením si brožurku se vzpomínkami pamětníků kterou při té příležitosti prodávali.

 11. 12. listopadu 2012 (11:33)

  Jak už jsem psal na fóru, jméno sestřeleného německého pilota u Ledenic je Ludwig Hacke a narodil se 1.6.1907 v Berlíně.

 12. Beutin
  5. května 2014 (01:51)

  V době sestřelení měl jakou hodnost, ten Ludwig Hacke? Vyskočil s padákem? Předpokládám, že válku přežil? Předem díky za info.

 13. v.vacha@tiscali.cz
  9. května 2014 (14:26)

  Ve srubech v pomníku je kus z výškovky ze Su-7 nebo Mig21

 14. Jiří Šašek
  12. července 2014 (11:08)

  Ludwig von Hacke ten Fw 190 nepilotoval, kontaktoval jsem jeho syna a ten uvedl, že otec nebyl pilot a shodou okolností 11. 4. 1945 cestou do Německa zemřel u Českých Budějovic při dopravní nehodě.

 15. 15. července 2014 (22:39)

  Prima – záhada je tedy vyřešena:-)

 16. Jiří Šabatka
  26. března 2018 (21:42)

  Ostatky 1st Lt. Whiteheada, který se narodil 14. října 1921 ve státě Indiana, jsou nyní uloženy na vojenském v Agustě, stát Michigan (Ft. Custer National Cemetery)… Zdá se, že je zde ještě pár neznámých…Proč měl potom pilot sestřelený v dubnu 1945 na vrtuli původně údaj, že mu bylo 19 let ? Tělo skutečně bylo dovezeno na hřbitov v neckách, ale ne Němci, ale srubeckými sedláky, bylo ohořelé, ale nebyl to černoch. Pilota skutečně pohřbíval hrobník pan Zeman a exhumace podle mé babičky proběhla už v létě 1945.

 17. 4. dubna 2018 (12:32)

  Dobré poledne, pokud máte na mysli toto: https://www.findagrave.com/memorial/62482253/robert-w-whitehead, pak musí jít o někoho jiného, protože tento bývalý voják zemřel v roce 2001. Zdraví F. Vojtášek

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s