Úvodní stránka > Nezařazené > Nečekané sovětské nálety na Brno

Nečekané sovětské nálety na Brno

Martin Vlček napsal do posledního sborníku Brno v minulosti a dnes článek o sovětských náletech na Brno v dubnu 1945, které nazval "bílým místem" v dějinách druhé světové války.

Není daleko od pravdy. Serióznímu bádání na tomto poli totiž podle něho brání jednak minimum domácích dochovalých dobových pramenů, jednak komplikovaný přístup k sovětským pramenům.

Hlavní pozornost pochopitelně zaměřil na dvě akce lehkých bombardérů 5. letecké armády (8. a 12. dubna 1945), které obyvatele Brna (a také protileteckou ochranu) zcela zaskočily. Ve druhém případě, dodávám na základě hlášení brněnského dopravního úřadu, bylo zničeno osm lokomotiv a 17 vagonů a dalších 139 vagonů (převážně osobních) bylo poškozeno. Obě brněnské výtopny byly zasaženy, stějně tak garáže autobusů. Zahynulo 13 železničářů, osm bylo zraněno těžce a sedm lehce.

Autor rekapituluje i v podstatě nepřetržité letecké operace počínaje 15. dubnem 1945, které bezprostředně souvisely s pozemním útokem na město. Překvapilo mě, že se v hojném počtu náletů (především večer a v noci) zúčastnily vyhlížející dvouplošníky Polikarpov Po-2, které původně sloužily jako průzkumné letouny.

Zdroje:
VLČEK, Martin. Nálety sovětského letectva na Brno v dubnu 1945. In Brno v minulosti a dnes : sborník příspěvků k dějinám a výstavbě Brna XX. Brno : Magistrát města Brna a Archiv města Brna, 2007
Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, karton č. 4767, inv. č. 1205-45

Rubriky:Nezařazené
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s