Úvodní stránka > Hloubkaři mimo české země > Stíhací bombardér A-36A Apache

Stíhací bombardér A-36A Apache

Letoun A-36A, známý pod přezdívkou Apache, byl jediným skutečným stíhacím bombardérem, které americké letectvo nasadilo za války.

Na první pohled nezapřel podobu se svým "bratrem" (či následovníkem) P-51 Mustang, ovšem A36-A se od mustangu lišil v jedné podstatné věci: Byl vybaven hydraulicky ovládanými brzdami v křídlech, které umožňovaly vyšší stabilitu při střemhlavém letu.

A-36A Apache
Flight Officer Robert L. Bryant (uprostřed) z 27. stíhací-bombardovací skupiny u svého letounu v roce 1943 (Foto: U. S. Air Force)

V Evropě měl A-36A – u 27. a 86. stíhací-bombardovácí (později přeznačené na stíhací) skupiny v sestavě 12. letecké armády – za úkol podporovat spojenecké jednotky při bojích na ostrovech Sicílie a Pantelleria a v Itálii. V polovině roku 1944 byl A-36A nahrazen P-47 Thunderbolt, který se stal do konce války hlavním typem pro tyto účely u 9. i 12. letecké armády.

Prototyp vzlétl poprvé v říjnu 1942. Celkově se do března 1943 vyrobilo 500 kusů. Na rozdíl od P-51 poháněl A-36A motor Allison V-1710.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s